Simona Halep, eliminata in turul II la Stuttgart

Autor: Marius Doroftei

Joi, 24 Aprilie 2014, ora 23:25

14345 citiri

Simona Halep, cea mai buna jucatoare de tenis a Romaniei, a fost eliminata in turul II al turneului WTA de la Stuttgart.

Sportiva noastra a fost invinsa in doua seturi, scor 5-7, 6-7, de rusoaica Svetlana Kuznetsova.

Simona a inceput bine primul ei meci in cadrul unui turneu WTA dupa o luna si jumatate de pauza fortata. Agresiva si foarte inspirata in lovituri, romanca a dus imediat scorul la 5-2, reusind si un break, si se parea ca isi va adjudeca fara emotii primul set.

Kuznetsova si-a revenit insa miraculos dupa o pauza in care a discutat cu antrenorul ei si a intors setul de la 2-5 la 7-5.

Actul secund a inceput foarte prost pentru Halep, care si-a pierdut serviciul, si abia in acel moment antrenorul Wim Fissette a considerat ca este nevoie sa intervina.

Discutia cu tehnicianul belgian a ajutat-o pe Simona, care a facut imediat un rebreak si a echilibrat ostilitatile in teren.

Ea a avut chiar sansa uriasa de a se impune in setul II, irosind trei mingi de set pe serviciul Svetlanei. Dupa acest moment a solicitat interventia medicului, acuzand dureri de spate.

Lipsita de agresivitate si de forta, Simona a pierdut tie-break-ul si, implicit, si partida.

Intalnirea dintre Halep si Kuznetsova a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 5-7/ 6-7 (4)

ora 23.22 - Simona pierde setul II in tie-break!

ora 23.15 - Vom avea tie-break in acest al doilea set.

ora 23.11 - Simona acuza probleme medicale la spate si are nevoie de interventia fizioterapeutului.

ora 23.10 - Game pentru Halep, care va avea din nou o sansa de a castiga setul.

ora 23.07 - Simona rateaza trei mingi de set si rusoaica egaleaza situatia.

ora 23.01 - Din nou isi castiga serviciul Simona iar un break in game-ul urmator o va face castigatoare a setului.

ora 22.48 - Isi castiga si serviciul romanca si revine la conducere.

ora 22.45 - Rebreak pentru Simona Halep!

ora 22.41 - In sfarsit vine si antrenorul Simonei, Wim Fissette, pentru a-i oferi indicatii.

ora 22.40 - Reuseste breakul Kuznetsova.

ora 22.32 - Halep isi castiga cu foarte mari emotii serviciul.

ora 22.23 - Simona cere pauza de vestiar si se retrage la cabine.

ora 22.22 - Castiga setul Kuznetsova dupa ce si-a adjudecat cinci game-uri consecutiv.

ora 22.18 - Break la zero reusit de rusoaica, aceasta urmand a servi pentru set.

ora 22.17 - Reuseste Kuznetsova sa restabileasca egalitatea.

ora 22.13 - Rebreak al rusoaicei si setul se echilibreaza din nou.

ora 22.06 - Isi castiga Simona serviciul si incearca acum sa isi adjudece si primul set.

ora 22.03 - BREAK pentru HALEP!

ora 21.58 - Castiga un nou game Simona si are nevoie de un break pentru a lua un avantaj important in acest set.

ora 21.51 - Game "alb" pe care il castiga Simona.

ora 21.45 - Simona incepe ceva mai greu punctul, insa intoarce game-ul de la 0-30 si isi castiga serviciul.

ora 21.43 - INCEPE PARTIDA!!!

ora 21.30 - Cele doua sportive isi fac aparitia in arena. Rusoaica are parte de o galerie galagioasa.

INFO: Halep este a doua favorita a turneului din Germania.

INFO: Simona Halep se afla pe locul 5 in clasamentul WTA, in timp ce rusoaica Svetlana Kuznetsova este clasata pe pozitia 29.

INFO: Pentru sportiva romanca este primul turneu WTA la care participa dupa operatia la care a fost supusa in urma cu o luna.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul DigiSport.