Simona Halep, eliminata de la Wimbledon: Un specialist dezvaluie cauzele esecului

Miercuri, 01 Iulie 2015, ora 09:28

6303 citiri

Simona Halep a fost eliminata in primul tur de la Wimbledon pentru ca a fost prea defensiva si a gresit nepermis de mult.

O spune unul dintre cei mai apreciati experti din tenis, Steve Tignor, chiar pe site-ul oficial al Wimbledon.

Potrivit acestuia, Simona a stat prea mult in defensiva in meciul cu Cepelova, iar in momentele in care a incercat sa iasa la atac, s-a grabit si a gresit.

"Halep a petrecut cea mai mare parte a meciului cu Cepelova in defensiva. Chiar si atunci cand a avut ocazia de a ataca, ea s-a chinuit teribil. A comis 34 de greseli nefortate, fata de cele numai 20 ale adversarei. Deseori, avand ocazia de a prelua conducerea unui punct, Halep s-a grabit si a gresit.

Ce a costat-o pe romanca cel mai mult si ce a impiedicat-o sa se impuna in setul decisiv a fost serviciul ei. Halep a comis sapte duble greseli si a castigat doar 30% din punctele de pe cel de-al doilea serviciu", scrie Steve Tignor.

Simona Halep, discurs emotionant dupa eliminarea de la Wimbledon: Care este marea ei problema

Simona Halep a fost eliminata marti in primul tur de la Wimbledon.

Romanca a fost invinsa in trei seturi, scor 7-5, 4-6, 3-6, de slovaca Jana Cepelova, numarul 106 in clasamentul WTA.

Simona Halep, eliminata inca din primul tur de la Wimbledon

Ca urmare a acestei eliminari premature, Simona isi va lua din nou o pauza prelungita, urmand a reveni pe teren abia peste o luna, la turneele din Statele Unite.