Federer, amendat de organizatorii de la Australian Open

Miercuri, 29 Ianuarie 2020, ora 12:53

11478 citiri

Roger Federer s-a ales cu o amenda dupa meciul pe care l-a disputat in sferturile de finala de la Australian Open cu Tennys Sandgren.

Tenismenul elvetian a fost amendat cu 2.700 de euro pentru ca a injurat in setul trei al meciului castigat greu cu tenismenul american.

Fedex a fost reclamat arbitrului de scaun de catre unul dintre arbitrii de linie.

Roger Federer s-a calificat, marti, in semifinalele de la Australian Open dupa un meci in care a salvat nu mai putin de 7 mingi de meci!

Tenismenul elvetian a fost pe punctul de a fi eliminat de jucatorul aflat pe locul 100 in clasamentul ATP, Tennys Sandgren, insa a revenit fantastic si ajunge pentru a 15-a oara in cariera in penultimul act al Grand Slam-ului de la Antipozi.

6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (8), 6-3 a fost scorul intalnirii dintre Federer si Sandgren, care a durat trei ore si 28 de minute.

In setul patru, tenismenul din SUA a avut trei mingi de meci la scorul de 5-4 si alte patru mingi de meci in tie-break!