Victorie pentru Gaz Metan in derby-ul codaselor cu Poli Iasi

Sambata, 08 Noiembrie 2008, ora 15:51

512 citiri

Revenirea lui Ionut Popa pe banca lui Poli Iasi nu a avut efectul scontat. Gruparea moldava a pierdut, sambata, meciul cu Gaz Metan Medias, scor 0-1, din etapa a XIV-a a Ligii I.

Gaz Metan Medias a inceput bine partida cu Poli Iasi, a avut posesia, in timp ce iesenii s-au multumit sa se apere si sa astepte contraatacuri periculoase. Ciprian Prodan si Eric au avut doua bune ocazii de a marca in prima parte, dar la cabine s-a intrat la egalitate.

La cinci minute dupa pauza, ardelenii au deschis scorul prin Boaru, cu largul concurs al portarului Cristian Branet, care a respins in fata un sut trimis de Prodan. Iesenii au resimtit din plin socul primii acestui gol si atacurile la poarta lui Mihai Stetca s-au inmultit abia in ultimul sfert de ora, insa scorul a ramas neschimbat.

Odata cu inregistrarea acestui rezultat, Gaz Metan Medias a acumulat 15 puncte si a urcat, temporar, pe locul 13 in Liga I, in timp ce Poli Iasi ramane pe locul 15 si este una din candidatele la retrogradare.