Romania invinge Chile dupa un meci spectaculos

Joi, 31 Mai 2018, ora 18:49

23836 citiri

Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul amical disputat impotriva statului Chile, scor 3-2, la Graz (Austria).

Lipsita de mai multi jucatori importanti, echipa lui Cosmin Contra a facut un meci bun, in care si-a aratat insa si hibele din defensiva.

Echipa noastra a deschis scorul in minutul 13, dupa o actiune individuala a lui Nicusor Stanciu, dar a fost egalata in minutul 30, la scurt timp dupa ce Chile a ramas in inferioirtate numerica.

Maripan a punctat cu o lovitura de cap si a stabilit scorul pauzei, 1-1.

In startul partii secunde, Chile a trecut in avantaj prin Reyes, care a profitat de o gafa a lui Tatarusanu, insa echipa noastra a revenit in avantaj.

Ciprian Deac a punctat in minutul 66 cu un sut plasat, iar in minutul 84 Budescu a marcat golul de 3-2.

Romania va mai disputa un nou meci amical vinerea viitoare, de la ora 20:30, cu Finlanda, la Ploiesti.

Urmatorul meci oficial al tricolorilor va avea loc pe 7 septembrie, cu Muntenegru, in Liga Natiunilor.

ROMANIA - CHILE 3-2

84 - Romania conduce cu 3-2 dupa un sut pe langa portar trimis de Budescu, din centrul careului!

66 - Romania egaleaza prin Ciprian Deac, cu un sut plasat, dupa o combinatie superba in linia ofensiva!

52 - Chile inscrie din nou, de aceasta data prin Reyes, cu un sut la care Tatarusanu putea face mai mult!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

32 - Maripan egaleaza pentru Chile cu o lovitura de cap!

30 - Castillo este eliminat pentru un cot in figura lui Tosca.

13 - Nicusor Stanciu deschide scorul pentru Romania cu un sut cu piciorul stang, din unghi!

1 - A inceput meciul!

Romania: 12. Tatarusanu - 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 22. Sapunaru-cpt., 3. Tosca - 20. Cicaldau, 24. Nedelcu, 23. Stanciu - 9. Rotariu, 19. Tucudean, 10. Grozav

Rezerve: 1. Lung, 16. Nita - 4. Manea, 7. Chipciu, 11. Bancu, 13. Al. Baluta, 14. Budescu, 15. Anton, 17. Deac, 18. Stoian, 21. T. Baluta, 26. Man, 27. Balasa, 28. Mitrita, 29. Puscas

Chile: Collao - Diaz, Lichnovsky, Maripan, Vegas - Medel, Reyes - Rodriiguez, Valdes, Castillo - Sagal

Partida are loc in Austria si este televizata de postul Pro TV.