Monica Niculescu, invinsa de Serena Williams dupa un meci electrizant

Autor: Marius Doroftei

Sambata, 14 Martie 2015, ora 06:15

21053 citiri

Monica Niculescu a fost eliminata de la Indian Wells, la simplu, dupa ce a pierdut greu meciul cu lidera clasamentului mondial, Serena Williams.

Numarul 1 WTA s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 7-5.

Revenirea Serenei Williams la Indian Wells dupa 14 ani de boicot nu a fost atat de usoara pe cat si-ar fi dorit sportiva americana.

Monica Niculescu, aflata in fata unei partide istorice, s-a ridicat la nivelul intalnirii si a contribuit din plin la spectacol.

Partida a inceput perfect pentru romanca, aceasta facand breakul in chiar primul game si punandu-i mari probleme Serenei cu efectul aproape unic in circuitul feminin pe care il imprima mai ales atunci cand loveste cu forehandul.

Williams si-a gasit cu greu ritmul in fata unei adversare atipice, care i-a pus multe probleme si care a fortat-o sa comita nu mai putin de 48 de greseli nefortate.

Punctul meciului s-a disputat in setul secund si a fost adjudecat de Monica, dupa ce romanca a trimis-o la pamant, la propriu, pe Serena.

Niculescu paraseste intrecerea de simplu de la Indian Wells cu capul sus, castigand afectiunea americanilor, publicul aplaudand-o la scena deschisa in seara "Reginei" Serena.

Meciul dintre Serena Williams si Monica Niculescu a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Monica Niculescu - Serena Williams 5-7/ 5-7

Setul II

06:14 - Break, set si meci Serena Williams! Numarul 1 WTA concretizeaza a patra minge de meci!

06:09 - Serena isi face serviciul, Monica va servi pentru a trimite setul in tie-break.

06:07 - Publicul explodeaza din nou dupa ce o "scurta" a Monicai cade pe fileu si apoi in terenul Serenei.

06:06 - Monica anuleaza doua mingi de meci si egaleaza la cinci. Serena cade in genunchi!

05:58 - Serena pare in pragul unei izbucniri nervoase, insa isi face serviciul.

05:54 - Niculescu incheie game-ul cu o "scurta" superba. Suntem din nou la egalitate.

05:49 - Isi face serviciul Serena.

05:46 - Monica salveaza o minge de break, revine fantastic si castiga game-ul.

05:44 - FABULOS!!! Monica reuseste sa castige un punct uimitor, o trimite pe Serena pe jos si primeste aplauze la scena deschisa pe "Centralul" de la Indian Wells!

05:34 - Game pentru Serena.

05:30 - Monica isi face si ea serviciul.

05:26 - Serena isi face serviciul cu emotii.

05:21 - Rebreak rapid pentru Serena.

05:18 - Monica incepe si acest set secund cu un break!

Setul I

05:11 - Break si set pentru Serena Williams dupa o ora de joc. Publicul explodeaza.

05:04 - Williams isi face serviciul si Monica va servi pentru a duce primul set in tie-break.

04:57 - Break pentru Serena, iar primul set continua.

04:51 - Serena isi face serviciul, dar Monica va servi pentru set.

04:49 - Monica isi face din nou serviciul si este tot mai aproape de castigarea primului set.

04:44 - Vine si al doilea break pentru Monica!

04:41 - Monica isi face serviciul si ii uimeste pe comentatorii britanici cu forehandul ei, pe care acestia il numesc "unic in tenis".

04:36 - Game la zero pentru Serena, care preia conducerea pentru prima data.

04:33 - Monica isi pierde serviciul si scorul redevine egal.

04:27 - Serena face primul game dupa ce a salvat mai multe mingi de break ale Monicai.

INFO: Victor Hanescu s-a calificat in turul II dupa ce l-a invins pe rusul Youzhny cu scorul de 6-3, 6-4.

04:19 - Minge superba a Monicai, cu mult efect, care o lasa fara replica pe Serena.

04:17 - Monica isi face serviciul si isi dubleaza avantajul de pe tabela.

04:13 - Niculescu incepe extraordinar, cu un break in primul game!

04:11 - Incepe meciul istoric! Serena serveste prima!

04:00 - Serena intra pe terenul central de la Indian Wells in ovatiile spectatorilor.

INFO: Este prima intalnire directa dintre cele doua sportive.

INFO: Serena revine oficial la Indian Wells dupa 14 ani in care a boicotat turneul californian.