Rednic face furori in Belgia

Colaborator: Ioan Boanca

Duminica, 02 Martie 2014, ora 14:00

2975 citiri

Mircea Rednic este la un pas de play-off-ul campionatului belgian. Dupa o lunga cursa de urmarire, romanul a reusit sa prinda din urma locul sase, ultimul care asigura calificarea in lupta pentru titlu.

In etapa a 28-a din Pro Jupiler League, KAA Gent, echipa pregatita de roman, a invins acasa, scor 2-1, pe Charleroi.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 25, prin Satli, dar pana la pauza gazdele au reusit sa egaleze prin Asare.

In repriza secunda, cu sapte minute inainte de final, Habibou a marcat golul victoriei pentru echipa lui Rednic.

Cu acest succes, Gent ocupa locul sapte, cu 41 de puncte, si o egaleaza pe Genk, locul sase, care va avea duminica o misiune imposibila in fieful campioanei Anderlecht Bruxelles.