Webber l-a detronat pe Hamilton la Hungaroring! Schumacher, la pamant

Duminica, 01 August 2010, ora 17:28

2250 citiri

Australianul Mark Webber (Red Bull) a castigat, duminica, Marele Premiu al Ungariei, incheind cursa cu un avans de 17 secunde in fata spaniolului Fernando Alonso (Ferrari).

Ultima pozitie a podiumul a fost ocupata de cel de-al doilea pilot de la Red Bull, germanul Sebastian Vettel, care n-a reusit sa profite de pole-position-ul obtinut in calificari.

Locul patru i-a revenit lui Felipe Massa (Ferrari), in timp ce rusul Vitaly Petrov a terminat pe 5, bifand cea mai buna cursa de Formula 1 din cariera.

Japonezul Kamui Kobayashi a obtinut o performanta notabila, reusind sa obtina locul 9 chiar daca a plecat de locul 23.

Veteranul Michael Schumacher a dezamagit din nou, terminand pe locul 11 dupa ce a fost depasit de Rubens Barrichello cu patru tururi inainte de final. Neamtul a reactionat agresiv in momentul depasirii si aproape l-a impins in parapet pe brazilian, gest pentru care nu va scapa nepedepsit.

Haos la boxe

Introducerea Safety Car-ului pe pista, dupa 15 tururi, a provocat intrarea la boxe a nu mai putin de 20 de monoposturi, aglomeratie ce a creat mai multe incidente.

Primul dintre ele l-a avut ca protagonist pe Rosberg, care, din cauza neatentiei unui mecanic, a trebuit sa abandoneze dupa ce a pierdut un pneu in drum spre iesirea de la boxe.

Kubica si Sutil au avut si ei de suferit, cei doi intersectandu-se in momentul in care unul iesea de la boxe si celalalt ajungea in dreptul mecanicilor sai. Cei doi s-au acrosat la viteza mica, dar Sutil a fost nevoit sa abandoneze.

Schimbare de lider

In urma victoriei obtinute, Mark Webber a devenit liderul clasamentului la zi, cu 161 de puncte, fiind urmat de Lewis Hamilton, cu 157 de puncte, si Sebastian Wettel, 151 puncte.