Maria Sharapova se califica in semifinale la Roma dupa un meci electrizant si o asteapta pe Simona Halep

Vineri, 18 Mai 2018, ora 19:08

8001 citiri

Rusoaica Maria Sharapova s-a calificat in semifinalele turneului de la Roma, dupa un meci dramatic ce a durat mai bine de trei ore.

Sharapova a invins-o pe letona Jelena Ostapenko, scor 6-7 (6), 6-4, 7-5 dupa un meci foarte intens si foarte echilibrat.

Primul set a durat o ora si 20 de minute si a fost decis la tie-break, desi Ostapenko a condus chiar si cu 5-2 si a avut patru mingi de set.

In setul secund, rusoaica a avut nervii mai tari, pentru ca in decisiv sa devina mult mai agresiva pe final si sa obtina o victorie foarte importanta.

Mai departe, Sharapova o va intalni pe invingatoarea dintre Simona Halep si Caroline Garcia. Acest meci incepe dupa ora 20:30, in direct pe Ziare.com.

Sharapova si-a asigurat deja un salt de 11 locuri in clasamentul WTA si a ajuns pe pozitia 29.