Manchester United, prima finalista a Cupei Angliei, dupa o intoarcere spectaculoasa de scor

Autor: Dan Alexandru

Duminica, 22 Aprilie 2018, ora 10:45

3225 citiri

Trupa lui Jose Mourinho din Premier League, Manchester United, s-a calificat in finala FA Cup, dupa ce a trecut la limita de Tottenham, pe Wembley Stadium din Londra, in prima semifinala.

United a intors un scor de 0-1 dupa golul marcat de Dele Alli in minutul 11. 13 minute mai tarziu, Alexis Sanchez a egalat pentru United, scorul de 1-1 fiind si cel care a fost pe tabela la pauza partidei.

Ander Herrera a fost eroul lui Manchester United dupa pauza, golul sau din minutul 62 fiind decisiv pentru stabilirea primei finaliste FA Cup, 2-1 final asadar.

In a doua semifinala se vor duela duminica Chelsea Londra si Southampton, fosta trupa a lui Florin Gardos.

Daca ar triumfa in FA Cup, United ar castiga singurul trofeu din acest an, dupa ce a ratat si titlul si Cupa Ligii si Champions League.