Calificare fără Cristiano Ronaldo. Cum s-a descurcat Manchester United în Cupa Angliei. Toate rezultatele

Autor: Teodor Serban

Marti, 11 Ianuarie 2022, ora 09:13

1886 citiri

Manchester United a învins-o pe Aston Villa

Echipa Manchester United s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Aston Villa, în ultimul meci din turul al treilea al competiţiei, disputat luni seara.

United a marcat golul victoriei în prima repriză, prin Scott McTominay, care a trimis balonul cu capul în plasă din interiorul careului, după o centrare perfectă a lui Fred (8).

Aston Villa a avut două goluri anulate pe parcursul reprizei secunde, primul pentru un fault în atac, iar cel de-al doilea pentru o poziţie de ofsaid.

Antrenorul lui Manchester United, Ralf Rangnick, nu l-a utilizat în acest joc pe starul portughez Cristiano Ronaldo, care a acuzat unele probleme musculare, conform tehnicianului german.

Cele două formaţii se vor întâlni din nou la sfârşitul acestei săptămâni, într-o partidă contând pentru etapa a 22-a din Premier League.

Manchester United va înfrunta în turul următor al Cupei Angliei formaţia de ligă secundă Middlesbrough.

(+) Peterborough United - Bristol Rovers 2-1

(+) QP Rangers - Rotherham United 1-1, după prelungiri; 8-7, la loviturile de departajare

Birmingham City - (+) Plymouth Argyle 0-1, după prelungiri

Swansea - (+) Southampton 2-3, după prelungiri

(+) Chelsea - Chesterfield 5-1

Hull City - (+) Everton 2-3, după prelungiri

Yeovil Town - (+) Bournemouth 1-3