Liga 1: Concordia invinge Sepsi cu un gol marcat la ultima faza

Autor: Dan Alexandru

Sambata, 23 Septembrie 2017, ora 22:23

6957 citiri

Concordia Chiajna a invins dramatic Sepsi Sfantu Gheorghe, scor 2-1, in singura partida a zilei de sambata din Liga 1, in etapa cu numarul 12 a sezonului competitional 2017/2018.

Golurile au fost marcate de Batin si Bumba pentru gazde, respectiv Fulop pentru Sepsi.

Deaconu a fost aproape de un eurogol in minutul 31, cand sutul sau din lovitura libera de la mare distanta a fost respins cu greu in bara de Fejer.

Bumba a fost cel care a devenit eroul Concordiei la doar primul meci jucat pentru alb-verzi. Un gol venit la ultima faza a partidei, in minutul 93, fostul dinamovist intrand in minutul 83 pe gazon.

O victorie mare cat o gura de oxigen pentru Concordia, care ramane pe 12 dar face 8 puncte, venind la 2 lungimi in spatele celor de la Sepsi chiar.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Concordia invinge pe final, 2-1!

Min.93: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Concordiaa! Nebunie pentru gazde, gol la ultima faza la Chiajna, Bumba puncteaza la primul meci pentru alb-verzi, la 10 minute de la intrarea pe gazon.

Min.88: Gradinaru vede al optulea galben al partidei.

Min.83: Bumba isi face debutul la Chiajna si intra in locul lui Bawab.

Min.78: Galben si pentru Grecu de la Sepsi.

Min.77: Vine schimbarea a doua si la Concordia, intra Bucsa in locul lui Babici.

Min.76: Fostul stelist Nikolici intra si el pe teren, la Sepsi, in locul lui Hadnagy.

Min.71: Bawab ia si el galben.

Min.70: Avem si a doua schimbare la Sepsi, intra Huiban in locul lui Fulop.

Min.60: Prima schimbare la Sepsi, iese Petre, intra Dima.

Min.56: Un meci cu multe nervozitati, Fulop ia si el un galben.

Min.54: Albu de la Concordia incaseaza si el un avertisment.

Min.49: Babici de la Concordia ia si el un cartonas galben.

Min.48: Galben pentru Ursu de la Sepsi.

Min.46: Intra Gradinaru la gazde, iese Cristescu.

Incepe partea secunda!

Pauza, 1-1 la partida disputata in Ilfov.

Min.38: Burlacu de la Sepsi ia primul galben al partidei.

Min.34: GOOOOOOOL Concordia! 1-1, egaleaza gazdele, care revin relativ repede in joc. A fost un gol marcat de Paul Batin, fost atacant la CFR Cluj.

Min.31: Deaconu a fost aproape de un gol urias, din lovitura libera directa de la mare distanta, pozitionata lateral. Portarul lui Sepsi a deviat mingea cu greu in bara.

Min.18: GOOOL Sepsi! 1-0 pentru oaspeti, gol marcat de Istvan Fulop, care inscrie pentru Sepsi Osk Sfantu Gheorghe, din pasa decisiva a lui Hadnagy.

Incepe partida!

Partida e singura programata in aceasta zi, din cauza faptului ca in aceasta saptamana am avut si o etapa intermediara.

Concordia este pe 12 in Liga 1 cu doar 5 puncte acumulate, iar Sepsi e imediat deasupra sa, cu 10 puncte la activ.

Oamenii din Ilfov au un nou antrenor dupa plecarea intempestiva a lui Miriuta la Dinamo, la Chiajna fiind numit Ion Moldovan.

Este prima intalnire directa intre cele doua cluburi, in istoria Ligii 1.

Concordia: Balgradean - Patache, Manasse, Marc, Albu - Babic - Deaconu, Bawab, Cristescu, Batin - Bud.

Rezerve: Caparco - Gradinaru, Bucsa, Pena, Fota, Dobrosavlevici, Bumba.

Sepsi: Fejer - Burlacu, Ursu, Oros, Grecu - Ghinga, Petrovikj - Astafei, Fulop, P. Petre - Hadnagy.

Rezerve: Miron - Nikolic, Huiban, Radutioiu, Damian, Dima, Dumbrava.

Arbitru: Adrian Cojocaru.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.