Liga 1: Dinamo si Craiova remizeaza in ziua disparitiei "Unicului Capitan"

Autor: Dan Alexandru

Duminica, 05 Octombrie 2014, ora 22:57

4883 citiri

Dinamo Bucuresti si CS Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, in ultimul meci al zilei de duminica din Liga I, in etapa cu numarul 10, stagiunea 2014/2015.

Meciul a inceput cu un moment emotionant, pe 5 octombrie implinindu-se exact 14 ani de la disparitia lui Catalin Haldan. Iar coregrafia a fost una deosebita, mii de lampioane cu chipului fostului capitan dinamovist ridicandu-se spre cer, inainte de debut (vezi foto articol).

Golurile au fost marcate de Bilinski din penalti pentru Dinamo, respectiv un autogol Filip pentru olteni.

In minutul 25 s-a produs deschiderea de scor, dupa ce Bawab a trimis mingea in careu, mingea l-a lovit pe fundasul Filip si a intrat in poarta lui Marc.

Egalarea a venit putin dupa pauza, atunci cand Bilinski transforma un penalti primit de gazde dupa ce Acka l-a faultat in careu pe Alexe.

A ramas acest scor pana la final, Dinamo fiind pe 5 acum in clasament, cu 19 puncte, iar Craiova acumuland 12 puncte, fiind pe 11 in clasament.

Dinamo: Marc - Fai, Durimel, Cordos, ST. Filip - Barboianu, Boubacar, Rotariu - C. Matei, Alexe, Vl. Lazar.

Rezerve: Kovacs - Miranda, Bilinski, Elton, Serban, Gavrila, Grecu.

Antrenor: Favlis Stoican.

CSU Craiova: Balgradean - Achim, Acka, Frasinescu, Vatajelu - Madson, Baluta - Tarnacop, Bancu, Bawab - Curelea.

Rezerve: Brac - Velcovici, Ferfelea, Nuno Rocha, Plesan, Varga, Avramia.

Antrenor: Sorin Cartu si Emil Sandoi.