Liga 1: Dinamo, batuta de CFR Cluj

Autor: Ionut Gaman

Vineri, 14 Septembrie 2012, ora 23:20

7819 citiri

Dinamo a fost invinsa, scor 0-1, de CFR Cluj, intr-o partida jucata vineri seara pe National Arena din Bucuresti si care a contat pentru etapa a 8-a a Ligii 1.

Cele doua formatii au oferit un meci foarte spectaculos si disputat in fata a doar cateva mii de spectatori.

In prima repriza, CFR Cluj a fost echipa mai periculoasa, insa Balgradean sau ratarile lui Bastos au facut ca scorul sa fie alb la pauza.

Partea a doua a adus noi ocazii mari pentru oaspeti, iar nou intratul Rui Pedro a deschis scorul in minutul 64, cu o lovitura de cap, venita dupa o centrare buna a lui Pinto.

Bonetti l-a aruncat apoi in lupta pe tanarul Steliano Filip, iar ocaziile au inceput sa apara si pentru "caini". Degeaba, insa, pentru ca poarta lui Felguieras a ramas nepenetrata.

In urma acestei victorii, CFR Cluj a depasit-o pe Dinamo in clasamentul Ligii 1. Clujenii sunt pe locul 4, cu 13 puncte, in timp ce "ros-albii" coboara pe pozitia a 7-a, cu 11 puncte.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Dinamo si CFR Cluj, din etapa a 8-a a Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu patru minute.

min.90 - INCREDIBIL! Din numai 5 metri, cu toata poarta goala in fata, tanarul Filip trimite mult peste poarta!

min.89 - Balgradean salveaza un gol ca si facut la sutul lui Alberto.

min.88 - Axente rateaza incredibil din doar 5 metri, dupa o centrare buna a lui Filip.

min.86 - Schimbare la Dinamo: iese Matei, intra Axente.

min.82 - Cursa fabuloasa a lui Sougou, care este insa blocat in cele din urma de Balgradean.

min.80 - Ultima schimbare la clujeni: intra Bjelanovici, iese Kapetanos.

min.78 - Felgueiras trage de timp si vede cartonasul galben.

min.78 - Ratare uriasa a lui Grigore, la o centrare excelenta a lui Matei.

min.76 - O noua schimbare la CFR Cluj: intra Alberto, iese Bastos.

min.75 - Dinamovistii cer penalti la un hent in careu al lui Piccolo. Marius Avram lasa jocul sa continue.

min.73 - Balgradean boxeaza o minge trimisa din lovitura libera de Bastos.

min.70 - Schimbare la Dinamo: intra Filip, iese Alexe.

min.65 - Boubacar trimite putin peste poarta oaspetilor.

min.64 - GOOOL CFR CLUJ !!! Pedro marcheaza cu capul, dupa o centrare a lui Pinto !!!

min.60 - O noua ocazie incredibila a clujenilor! Kapetanos, din numai 4 metri, trimite cu capul paralel cu poarta!

min.58 - Munteanu suteaza peste poarta.

min.55 - Felguieras are probleme la un sut de la distanta al lui Boubacar.

min.52 - Schimbare la CFR Cluj: iese Valente, intra Pedro.

min.50 - Alexe trimite mult peste poarta clujenilor.

min.49 - Kapetanos nu ajunge la o pasa a lui Bastos.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------

min.45+2 - SFARSITUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Galben pentru Godemeche, dupa un fault la Grigore.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.40 - Balgradean prinde o centrare periculoasa a lui Pinto.

min.37 - Sougou suteaza mult peste poarta "cainilor".

min.34 - Boubacar vede cartonasul galben, dupa ce l-a calcat pe Cadu.

min.28 - Felgueiras respinge un sut din lovitura libera al lui Catalin Munteanu.

min.27 - Galben pentru Piccolo.

min.23 - Curtean si Alexe nu reusesc sa reia spre poarta o centrare buna din partea dreapta.

min.22 - O noua sansa pentru CFR Cluj, la un sut al lui Bastos, care izbeste plasa laterala a portii aparate de Balgradean.

min.20 - OCAZIE MONUMENTALA PENTRU CFR CLUJ! Mai intai, Muresan nu reuste sa-l invinga pe Balgradean, desi era singur, iar apoi Bastos trimite milimetric pe langa poarta!

min.19 - Valente nu reuste sa preia bine o pasa superba a lui Sougou si rateaza o buna oportunitate de a deschide scorul.

min.17 - Alexe inscrie, insa golul e anulat pe motiv de offside.

min.17 - Piccolo intervine providential in fata lui Tucudean.

min.15 - Kapetanos nu ajunge la o centrare a lui Sougou.

min.12 - Matei suteaza peste poarta oaspetilor.

min.6 - Actiune periculoasa a clujenilor, insa Godemeche rateaza centrarea dintr-o pozitie buna.

ora 21:30 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Inaintea acestei partide, Dinamo ocupa locul 5 in clasamentul Ligii 1, cu 11 puncte, in timp ce CFR Cluj e pe pozitia a 7-a, cu 10 puncte.

INFO: Partida se joaca pe National Arena din Bucuresti si e transmisa in direct la TV de Digi Sport.

ECHIPELE:

DINAMO: Balgradean - Nica, Luchin, Grigore, Pulhac - Boubacar, Munteanu - Curtean, Matei, Alexe - Tucudean.

Antrenor: Dario Bonetti.

CFR CLUJ: Felgueiras - Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - Muresan, Godemeche - Sougou, Bastos, Valente - Kapetanos.

Antrenor: Ioan Andone.

Arbitru: Marius Avram.