Surpriza de proportii in grupa Romaniei de la Mondialul de handbal feminin: Franta, invinsa de o nationala modesta

Sambata, 02 Decembrie 2017, ora 20:40

9292 citiri

Prima mare surpriza de la Campionatul Mondial de handbal feminin ce are loc in aceasta perioada in Germania s-a produs in Grupa A, din care face parte si nationala Romaniei.

Selectionata Frantei, considerata drept favorita grupei, a fost invinsa de modesta Slovenia, scor 23-24.

Prezenta doar pentru a 5-a oara la un turneu final mondial si calificata dupa o pauza de 12 ani, Slovenia a socat lumea handbalului, invingand vicecampioana olimpica de anul trecut si, totodata, una dintre marile favoritele la castigarea trofeului.

Slovencele s-au impus la diferenta de doar un gol, dupa ce la pauza au condus chiar cu trei goluri, 13-10.

Vezi si:

• In ultimul meci din prima runda a Grupei A, Spania va intalni Angola, incepand cu ora 21:30.

Etapa a doua e programata duminica si propune meciurile: ROMANIA - Slovenia (de la ora 15), Franta - Angola (de la ora 19) si Spania - Paraguay (de la ora 21:30).

Primele patru clasate obtin calificarea in optimile de finala ale competitiei.