Rennes face marea surpriza si o invinge pe PSG in finala Cupei Frantei, dupa o serie dramatica de lovituri de departajare

Autor: Dan Alexandru

Duminica, 28 Aprilie 2019, ora 09:02

4310 citiri

Surpriza imensa in finala Cupei Frantei, acolo unde PSG a fost invinsa dupa loviturile de departajare in fata formatiei aflata abia pe locul 11 in Ligue 1, campionatul de fotbal din Hexagon.

Despre Rennes vorbim, posibila viitoare echipa a portarului roman Ciprian Tatarusanu, echipa care a triumfat intr-o finala de Cupa Frantei dupa 48 de ani de asteptare.

A fost 2-2 la capatul primelor 120 de minute de timp regulamentar de joc, dupa ce PSG conducea clar in minutul 21 cu 2-0, Dani Alves si Neymar, ultimul revenind dupa o lunga accidentare, au marcat golurile ce pareau ca vor duce la un nou trofeu sigur pentru parizieni.

Nu a fost deloc asa, revenirea a fost anuntata de autogolul lui Kimpembe din minutul 40, iar egalarea a venit pentru Rennes in minutul 66, prin reusita lui Mexer.

In finalul prelungirilor, Mbappe a primit rosu direct dupa un fault extrem de dur.

La penaltiuri a fost 6-5 pentru echipa din Normandia, singurul care a ratat o lovitura fiind Nkunku de la PSG.

Jocul a avut loc pe Stade de France din Saint-Denis.

Rennes: Koubek - Traore, Da Silva, Mexer, Bensebaini - Bourigeaud, Andre, Grenier, Sarr - Ben Arfa, Niang.

PSG: Areola - Dagba, Marquinhos, Kimpembe, Bernat - Alves, Verratti, Draxler - Di Maria, Mbappe, Neymar.

Faze VIDEO de la aceasta partida puteti urmari pe acest link.

Este a treia Cupa Frantei din istorie pentru clubul in rosu si negru, dupa reusitele din 1965 si 1971.