Ce dulce e revanșa! România câștigă în Islanda și rămâne în cursa pentru Mondiale. Clasamentul grupei

Autor: Teodor Serban

Joi, 02 Septembrie 2021, ora 22:50

16453 citiri

Islanda și România joacă în preliminariile CM 2022

Echipa națională a României a întâlnit joi seară Islanda, de la ora 21.45, pe stadionul Laugardalsvollur din Reykjavik, într-un meci contând pentru preliminariile Campionatului Mondial 2022 din Qatar.

Întâlnirea a avut caracter decisiv pentru tricolori, în contextul în care România avea doar 3 puncte după primele 3 meciuri din grupă (3-2 cu Macedonia de Nord, 0-1 cu Germania și 2-3 în Armenia).

În urma unui meci cu multe ocazii de gol, de ambele părți, România a câștigat cu 2-0. Au marcat: Man '47, Stanciu '83. Tricolorii și-au luat astfel revanșa în fața Islandei pentru eșecul suferit anul trecut în semifinala barajului pentru Euro 2020.

0-1, min. 47: Stanciu a centrat de pe stânga în faţa porţii, mingea a fost deviată suficient de B. I. Bjarnason cât să ajungă în colţul drept al careului mic, de unde Man a trimis-o în poartă;

0-2, min. 83: Pe un contraatac purtat pe traseul Camora-Hagi-Marin-Stanciu, ultimul a scăpat singur cu portarul advers şi a marcat cu un şut de la 12-13 metri.

Au evoluat următoarele echipe:

România: Niţă - Raţiu (Manea '68), Chiricheş, Nedelcearu, Camora - Stanciu, Nedelcu, Cicâldău (A. Rus '88) - Man (R. Marin '76), Alibec (Markovic '76), Sorescu (I. Hagi '68). Selecţioner Mirel Rădoi.

Islanda: Runarsson - B. Saevarsson, Hermannsson, B. I. Bjarnason, Thorarinsson - B. Bjarnason, Palsson, Baldursson (Johannesson '67) - J. Gudmundsson, Kjartasson (Thorsteinsson '67), A. Gudmundsson (A. Gudjohnsen '79). Selecţioner Arnar Thor Vidarsson.

Tot joi s-au jucat în această grupă meciurile Liechtenstein - Germania, scor 0-2 (Werner '41, Sane '77), şi Macedonia de Nord - Armenia, scor 0-0.

Clasamentul Grupei J după aceste partide: 1. Armenia - 10 puncte, 2. Germania - 9 puncte, 3. Macedonia de Nord - 7 puncte, 4. România - 6 puncte, 5. Islanda - 3 puncte, 6. Liechtenstein - 0 puncte.

La CM 2022 se califică direct doar prima clasată, ocupanta locului doi urmând să intre într-un play-off.

Desfășurarea LIVE:

*Final de meci, 2-0 pentru România.

*Gooool România, 2-0, Stanciu marchează dintr-o poziție discutabilă de ofsaid.

*1-0 România în minutul 70.

*Goool România în minutul 47! Dennis Man înscrie după o fază creată de Stanciu.

*0-0 la pauză.

*Niță e din nou salvator, la un șut din apropierea porții. În replică, Sorescu are o nouă oportunitate de a marca. 0-0 în minutul 30.

*Ce ocazie irosește Sorescu, singur cu portarul! Dinamovistul a preferat un dribling eșuat în locul unei execuții directe.

*0-0 în minutul 20, Islanda a avut și ea o șansă uriașă de gol, salvată de Niță.

*România are două bune ocazii în primele 5 minute, prin Sorescu și Alibec, cu șuturi din afara careului.