Cupa Romaniei, optimi de finala: Universitatea Cluj a dat lovitura cu UTA, calificare la pas pentru Chindia

Autor: Teodor Serban

Miercuri, 10 Februarie 2021, ora 19:42

2112 citiri

Universitatea Cluj

Echipa de liga secunda Universitatea Cluj s-a calificat miercuri in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal dupa ce a dispus cu scorul de 2-1 (1-0) de prim-divizionara UTA Arad, pe Cluj Arena, in optimi, conform agerpres.ro.

''U'' s-a impus prin golurile marcate de nigerianul Derick Ogbu (32), la prima sa aparitie in tricoul echipei clujene, si de portughezul Sergio Ribeiro (73). Pentru aradeni a inscris Adrian Petre (90+5), la primul sau meci de la revenirea la UTA.

Ogbu a ratat o mare ocazie pentru ''sepcile rosii'', in min. 4, cand mingea sutata de el a sters transversala, iar Petre a executat in transversala o lovitura libera in min. 90+2.

Universitatea este a treia echipa din Liga a II-a care ajunge in sferturi, dupa Dunarea Calarasi si Petrolul Ploiesti, cealalta formatie care a reusit sa acceada in faza urmatoare fiind Chindia Targoviste, care s-a impus tot miercuri, cu 3-0, in deplasarea de la Constanta cu Farul.

Derby-ul fazei optimilor e programat miercuri seara, intre marile rivale Dinamo si FCSB.

FOTO Imagini unice din copilaria Soranei Cirstea, eroina zilei la AO. Se antrena noaptea si facea arte martiale

Ce a scris Simona Halep pe facebook, dupa victoria epica de la Australian Open

Viitoarea adversara a Simonei Halep, rusoaica-sexy care s-a maritat cu antrenorul ei