Alex Mitrita, de neoprit in SUA. A marcat al doilea gol in doua zile si a ajuns la cota 10 in acest sezon (Video)

Autor: Dan Alexandru

Duminica, 15 Septembrie 2019, ora 08:25

6677 citiri

Alexandru Mitrita pare de neoprit in MLS, campionatul nord-american de fotbal, acolo unde marcheaza gol dupa gol in tricoul formatiei sale New York City FC.

Romanul a ajuns sambata la a 9-a reusita din acest sezon (10 in total daca punem si golul din Cupa de acum doua zile), intr-un meci de campionat contra celor de la San Jose Earthquakes, din etapa a XXX-a din MLS.

2-1 a fost pentru NY in aceasta partida, iar Mitrita a adus chiar golul victoriei in minutul 43, dupa ce gazdele au fost conduse cu 1-0 din minutul 20.

In clasament, new-yorkezii sunt pe locul 1, in Conferinta de Est, cu 57 de puncte acumulate.

Surpinde astfel si mai mult faptul ca selectionerul Cosmin Contra nu l-a convocat pe extrema stanga romana din SUA, la partidele cu Spania si Malta din preliminariile EURO 2020, chiar daca se stie ca intre cei doi a avut loc un conflict dupa partida cu Suedia din acest an, in care olteanul a fost inlocuit dupa primele 45 de minute.