Frankfurt a câștigat Europa League după o finală dramatică cu Rangers. Cum s-a desfășurat partida

Autor: Teodor Serban

Miercuri, 18 Mai 2022, ora 19:38

5254 citiri

Trofeu Europa League. Foto: Facebook / UEFA Europa League

Eintracht Frankfurt a câștigat Europa League după ce a învins-o pe Rangers în finală la loviturile de departjare, 4-3.

După 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1.

Ramsey a fost singurul jucător care a ratat de la punctul cu var.

Desfășurarea finalei:

Minutul 1 - A început partida

Minutul 11 - Ocazie pentru Frankfurt: Sow șutează spre poartă, dar McGregor reține.

Minutul 26 - ocazie pntru Rangers: mingea trimisă de Aribo trece puțin pe lângă poarta germanilor.

Minutul 45+6 - Pauză. Frankfurt și Rangers se află la egalitate, 0-0.

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 48 - ocazie mare pentru Frankfurt: Lindstrom șutează puternic, dar mingea trece puțin pe lângă poarta scoțienilor.

Minutul 56 - Aribo deschide scorul pentru Rangers după o greșeală a germanilor în apărare.

Rangers conduce cu 1-0 pe Frankfurt.

Minutul 69 - Borre egalează pentru germani.

Frankfurt-Rangers 1-1

Minutul 90+5- Finalul celor 90 de minute. Frankfurt - Rangers se termină 1-1 și vom avea două reprize de prelungiri.

Minutul 91 - începe prima repriză de prelungiri.

Minutul 105 - sfârșitul primei reprize de prelungiri. Scorul în continuare este egal, 1-1.

Minutul 120+1 - Finalul reprizei a doua de prelungiri.

Frankfurt - Rangers s-a terminat 1-1 și câștigătoarea se va decide la loviturile de departajare.