FCSB castiga in Israel si e foarte aproape de primavara Europa League

Autor: Cristian Soitu

Joi, 19 Octombrie 2017, ora 21:54

28817 citiri

FCSB s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Hapoel Beer Sheva, in grupa G a Europa League, si este foarte aproape de calificarea in 16-imile competitiei.

Vicecampioana Romaniei are noua puncte acumulate in primele trei etape si-si poate asigura calificarea inca de etapa viitoare.

Formatia lui Nicolae Dica a inceput bine meciul, iar Budescu a fost aproape de gol inca din minutul 2, dar sutul sau s-a dus milimetric pe langa bara.

Israelienii au inceput sa preseze si au echilibrat meciul, iar in minutul 17 au avut un gol anulat pentru un ofsaid la limita.

FCSB l-a pierdut pe Benzar din cauza unei accidentari ce pare grava, iar vicecampioana a fost salvata si in minutul 29, cand Nita a parat excelent la un sut al lui Tony.

S-a intrat la pauza cu un 0-0 incrancenat, insa in repriza a doua israelienii au inceput ceva mai bine, dar Nita a fost din nou la post.

Jocul a fost decis insa de o schimbare facuta de Nicolae Dica in minutul 70, care l-a trimis pe Harlem Gnohere in locul lui Florin Tanase.

Varful francez a inscris chiar la prima actiune, la cateva secunde dupa ce a intrat pe teren, cu un sut plasat langa bara, dintr-o pasa a lui Teixeira.

Cinci minute mai tarziu, francezul a realizat dubla, cu o lovitura de cap dupa o centrare perfecta a lui Budescu.

Israelienii au avut nevoie de ceva timp de a-si reveni, insa au redus din diferenta in minutul 87, dupa o minge respinsa gresit de Nita, de care Cuenca a profitat.

Au urmat cateva minute de emotii, arbitrul a trecut cu vederea un hent in careu comis de Planici, dar in cele din urma formatia ros-albastra a obtinut victoria.

In cealalta partida din grupa G, Lugano a invins surprinzator Viktoria Plzen cu 3-2.

Dupa rezultatele inregistrate joi seara, clasamentul grupei arata astfel: 1. FCSB 9p, 2. Lugano 3p, 3. Viktoria Plzen 3p, 4. Hapoel Beer Sheva 3p.

In etapa urmatoare, programata pe 3 noiembrie, FCSB va primi vizita lui Hapoel Beer Sheva, in timp ce Lugano se va deplasa la Plzen.

HAPOEL BEER SHEVA - FCSB 1-2

90+5 - Victorie!!! FCSB castiga si e aproape de primavara!!!

90+4 - Mingea e la noi, asteptam finalul!

90+4 - Se ridica fanionul pentru ofsaid!

90+3 - Ovidiu Popescu primeste cartonasul galben! S-au dus cele trei minute, Beer Sheva are lovitura libera. Ultima faza!

90+2 - Budescu e doborat in careu si cere penalti. FCSB are insa un corner! Mai sunt 40 de secunde!

90 - 3 minute suplimentare.

90 - Radi trage peste poarta de la 30 de metri. Urmeaza cateva minute de mari emotii.

89 - Planici pune mana pe minge in careu, dar nu se acorda penalti.

88 - Budescu vede cartonasul galben.

87 - GOL Beer Sheva! Cuenca inscrie din fata portii, dupa o centrare pe care Nita a scapat-o!

86 - Radi suteaza mult peste poarta de la 25 de metri.

84 - Posesia este de 60-40% pentru Beer Sheva, dar FCSB are 2-0!

80 - Beer Sheva e in jumatatea FCSB, dar formatia noastra se apara foarte bine. Balasa si Planici se apara excelent.

75 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Gnohere inscrie cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o centrare ideala a lui Budescu!!! Sa vina primavara!!!

74 - Schimbare Beer Sheva: Cuenca intra in locul lui Bitton.

72 - Florinel Coman vede cartonasul galben.

70 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!! Gnohere inscrie la prima atingere cu un sut din intoarcere langa bara!!!!!!!! Golul vine dupa o actiune de senzatie a lui Teixeira, care patrunde superb in careu.

69 - Schimbare FCSB: Gnohere intra in locul lui Tanase.

68 - Schimbare Beer Sheva: Pekhart intra in locul lui Sahar.

67 - Ce ocazie!!! Nita respinge excelent cu piciorul si salveaza un gol ca si facut!

63 - FCSB nu joaca mare lucru, pare multumita cu 0-0.

61 - Teixeira primeste cartonasul galben pentru un fault dur.

57 - Schimbare FCSB: Florinel Coman intra in locul lui Dennis Man.

57 - Lovitura libera e batuta in zid, FCSB scapa de emotii.

56 - Lovitura libera periculoasa pentru Beer Sheva de la 28 de metri, pozitie centrala.

54 - FCSB nu mai reuseste mare lucru in startul partii secunde, Beer Sheva domina.

51 - Florin Tanase vede cartonasul galben pentru proteste.

47 - Nedelcu trage mult pe langa poarta de la 30 de metri.

46 - Se reia jocul!

45+3 - Pauza!

45+2 - Nedelcu suteaza mult peste poarta de la 22 de metri.

45 - 3 minute suplimentare.

40 - Teixeira primeste in careu, insa nu reuseste sa se intoarca pentru a suta.

36 - Balasa are si el probleme medicale si se resimte.

33 - Man suteaza din careu, direct in blocaj.

30 - Schimbare Beer Sheva: Radi intra in locul lui Ogu.

29 - Ce ocazie!!! Nita scoate excelent la un sut pe care scria gol trimis de Tony!

27 - Budescu suteaza puternic din afara careului, mingea trece peste poarta.

26 - Contraatac al celor de la FCSB, Tanase suteaza din alergar, dar mingea e deviata in corner!

24 - Schimbare FCSB: Benzar e accidentat grav si e inlocuit de Enache.

24 - Ogu suteaza puternic din marginea careului, mingea se duce pe langa.

19 - Romario Benzar primeste ingrijiri medicale dupa o accidentare.

17 - Gol anulat Beer Sheva! Melikson inscrie, dar reusita e anulata pentru un ofsaid!

16 - Teixeira patrunde in careu, dar e deposedat in momentul driblingului.

12 - Benzar centreaza periculos din partea dreapta, insa nimeni nu ajunge la minge!

10 - Einbinder suteaza din marginea careului, mult peste poarta.

8 - Tanase incearca o patrundere in banda stanga, insa e deposedat.

6 - Start bun de meci pentru FCSB! Corner pentru echipa lui Dica, dar Beer Sheva respinge.

2 - Ce ocazie!!! Budescu preia bine pe piept in careu, dar suteazea milimetric pe langa bara!!!

2 - Lovitura libera periculoasa pentru Beer Sheva, din marginea careului, insa sutul se duce direct in zid.

1 - A inceput meciul!

Beer Sheva: Goresh - Bitton, Taha, Elhamed, Korhut - Broun, Ogu, Einbinder - Melikson, Sahar, Tony

Rezerve: Navon, Radi, Barda, Ohana, Cuenca, Elo, Pekhart

FCSB: Nita - Benzar, Planici, Balasa, Momcilovici - Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Budescu, Teixeira - Tanase

Rezerve: Vlad, Larie, Filip, Gnohere, Morais, Coman, Enache

Nicolae Dica nu va conta in aceasta partida pe Denis Alibec, Mihai Pintilii, William de Amorim si Catalin Golofca.

FCSB ocupa primul loc in grupa, cu 6 de puncte in primele doua etape, in timp ce Beer Sheva este pe doi, cu 3 puncte.

In cealalta partida se disputa meciul dintre Lugano si Viktoria Plzen.

In etapa urmatoare, FCSB va primi vizita lui Hapoel Beer Sheva, pe 2 noiembrie de la ora 22:05.

Meciul este televizat de Pro TV si Telekom Sport.