EURO 2012: Germania invinge Portugalia

Autor: Cristian Soitu

Sambata, 09 Iunie 2012, ora 23:40

33226 citiri

Germania a castigat primul meci de la EURO 2012, scor 1-0, impotriva Portugaliei, dupa un gol reusit de Mario Gomez.

Primul derby de la EURO 2012 a pus fata in fata cea mai buna echipa a Germaniei din ultimul deceniu si Portugalia lui Cristiano Ronaldo, mereu plina de sperante.

Partida de la Lvov a inceput cu o dominare usoara de partea nemtilor, care si-au manifestat intentiile ofensive inca din minutul 2, cand Gomez s-a inaltat superb si a reluat cu capul in bratele lui Rui Patricio.

Khedira a avut misiunea sa-l anihileze pe Ronaldo, iar portughezul nu s-a vazut deloc in primele minute, colegul sau de la Real fiind umbra sa.

Mjlocasul defensiv al nemtilor si-a asumat insa si rolul ofensiv, iar in minutul 23 a patruns furtunos spre poarta lusitanilor.

Incursiunea lui Khedira a produs si cel mai controversat moment al primei reprize. Neamtul a fost faultat la marginea careului, insa apucase sa paseze catre Gomez, care a bagat mingea in plasa. Arbitrul a intors insa jocul, acordand fault in atac.

Chiar si fara sa conteze in ofensiva, Portugalia putea intra in avantaj la pauza datorita unei faze care a avut loc in minutul 45.

Un corner executat de Nani i-a prins nepregatiti pe nemti, Pepe a ramas singur in centrul careului, insa sutul sau a lovit transversala iar apoi a cazut fix pe linia portii. Lusitanii au cerut gol in zadar, mingea nu intrase in poarta.

In partea secunda, nemtii au atacat cu frana de mana trasa, insa nu s-au precipitat niciun moment desi timpul trecea in defavoarea lor.

Rabdarea nemtilor a fost rasplatita in cele din urma in minutul 72, cand Mario Gomez a reusit sa deschida scorul cu o lovitura de cap bine plasata langa bara.

In momentul in care Gomez a inscris, pe marginea terenului se afla Klose, ce urma sa ii ia locul. Dupa gol, schimbarea s-a mai amanat cu cateva minute.

Imediat dupa marcarea golului, Joachim Low a mutat defensiv, iar lusitanii au pus stapanire de joc.

Ocaziile au fost insa de fiecare ratata. Ronaldo a fortat o parada de zile mari a lui Neuer, Nani a lovit bara, iar Varela si-a pierdut capul in minutul 88, trimitand in portar dintr-o pozitie excelenta.

S-a terminat astfel 1-0 pentru Germania, rezultat ce le confera nemtilor prima sansa la calificare.

GERMANIA - PORTUGALIA 1-0

90+6 - Final de meci!

90+3 - Bender intra in locul lui Muller.

90 - Trei minute suplimentare!

88 - Ce ratare! Varela primeste singur singurel cu toata poarta in fata dar trage in Neuer!

87 - Kroos intra in locul lui Ozil.

85 - Nani trimite o minge periculoasa care cade pe bara transversala!

82 - Neuer intervine excelent la un sut din afara careului trimis de Ronaldo.

80 - Varela intra in locul lui Meireles.

79 - Klose intra in locul lui Mario Gomez.

77 - Muller centreaza din banda dreapta, dar Gomez nu ajunge la minge.

76 - Portughezii sunt KO dupa primirea golului. Nemtii continua sa atace.

72 - GOL GERMANIA! Mario Gomez inscrie cu o lovitura de cap bine plasata dupa o centrare din banda dreapta!

70 - Oliveira intra in locul lui Postiga.

70 - Boateng vede cartonasul galben.

68 - Nemtii tin de minge la mijlocul terenului, fara sa accelereze.

64 - Moutinho da o pasa geniala spre Ronaldo, dar Boateng intervine miraculos in momentul sutului.

64 - Meireles il loveste cu cotul in figura pe Badstuber.

61 - Coentrao vede cartonasul galben.

59 - Muller centreaza inteligent, dar colegii sai nu reusesc sa fructifice mingea.

56 - Minge in careu catre Podolski, dar acesta greseste pasii si scapa balonul.

52 - Ronaldo respinge spectaculos din foarfeca din propriul careu.

50 - Cristiano Ronaldo suteaza modest din afara careului.

48 - Hummels plonjeaza spectaculos si blocheaza o centrare a lui Nani.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Ce ocazie! Pepe suteaza in transversala, mingea cade fix pe linie si revine in joc!

43 - Badstuber vede galben pentru un fault la Nani.

40 - Muller suteaza mult pe langa dintr-o situatie in care putea face mai mult!

39 - Ozil centreaza periculos din partea stanga, dar Alves respinge excelent.

38 - Khedira suteaza mult peste poarta din afara careului.

36 - Gomez patrunde in careu, insa il faulteaza pe Pepe.

33 - Germanii sunt fluierati de proprii fani pentru jocul lipsit de rapiditate.

30 - Ce ocazie! Ozil centreaza perfect din stanga, dar Podolski suteaza mult peste din 14 metri, cu toata poarta in fata!

28 - Podolski incearca o centrare spectaculoasa, insa trimite defectuos.

26 - Muller schimba directia de joc, dar pasa catre Gomez e prea lunga.

24 - Podolski suteaza violent din lovitura libera in zid!

23 - Decizie incredibila a arbitrului! Khedira e faultat, dar reuseste sa paseze catre Gomez. Arbitrul acorda fault la marginea careului, desi mingea era in careu la Gomez, care reusise sa inscrie!

20 - Rui Patricio iese si retine o minge la intalnire pentru Mario Gomez.

18 - Nani executa un corner, Alves se inalta, insa trece putin pe sub minge.

17 - Ronaldo patrunde magnific in banda stanga, centreaza periculos, dar Lahm intervine salvator si acorda corner.

14 - Postiga vede cartonasul galben pentru un atac cu talpa asupra portarului Neuer, in marginea careului. Neuer a degajat mingea dupa care Postiga a intrat cu talpa prin alunecare.

12 - Minge excelenta pentru Ozil in careu, mijlocasul lui Real incearca un dribling, dar Pereira il blocheaza.

10 - Inca o ocazie! Podolski suteaza superb cu exteriorul piciorului stang din marginea careului, Patricio retine in doi timpi!

9 - Cristiano Ronaldo este destul de absent din joc in primele minute. Nemtii il anihileaza excelent.

6 - Postiga incearca un dribling de efect, dar scapa mingea in aut de poarta.

5 - Portughezii sunt in inferioritate numerica in tribune. Ronaldo e fluierat la fiecare atingere.

3 - Neuer iese excelent si boxeaza la o lovitura de colt.

2 - Prima ocazie de gol! Gomez reia superb cu capul la coltul lung dupa o centrare din banda dreapta!