Craiova se califica in semifinalele Cupei Romaniei dupa o lupta in noroi cu Csikszereda

Joi, 28 Februarie 2019, ora 21:54

9556 citiri

CSU Craiova este cea de-a patra semifinalista a Cupei Romaniei, editia 2018/2019, oltenii ajungand in aceasta faza a competitiei dupa o lupta pe un gazon imposibil cu cei de la Csikszereda, scor final 3-0.

Formatia din Miercurea Ciuc a insistat sa profite de avantajul terenului propriu, desi suprafata de joc a fost compromisa aproape in totalitate, iar acest lucru a afectat serios calitatea partidei.

Cei de la Craiova au parut ca forteaza cat trebuie pentru a se impune intr-un meci pe care ar fi dorit sa il joace in alte conditii.

Dimitrov a deschis scorul in minutul 27, el trimitand in plasa un balon centrat pe jos de Bancu si pe langa care au trecut doi coechipieri de-ai sai.

Barbut a dus scorul la 2-0 in minutul 80, dupa o gafa a portarului Bordas, iat Koljic a "inchis tabela" in prelungiri.

Craiova se califica astfel in semifinalele Cupei, acolo unde mai sunt Viitorul lui Hagi, CFR Cluj si Astra Giurgiu.

Csikszereda - Craiova 0-3

Au marcat: Dimitrov '27, Barbut '80, Koljic '90+2

Echipele de start

Csikszereda: Bordas - Majzik, Mitra, Lalic, Nemes - Veres, Csuros - Nagy, Pantovic, Antal - Bajko

Rezerve: Z. Papp - Hodgyai, Berde, Pal, Aszalos, Casiadi, N. Papp

Antrenor: Valentin Suciu

CS U Craiova: Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Ferreira, Bancu - Mateiu, Bic - St. Draghici, N. Rocha, Mihaila - C. Fortes

Rezerve: Popescu, Popa, Martic, Zete, Cicaldau, Barbut, Koljic

Antrenor: Devis Mangia