Cupa Mondiala 2018: Iran produce surpriza in minutul 90+5 dupa un autogol

Vineri, 15 Iunie 2018, ora 19:56

9549 citiri

Iran a invins Marocul in primul meci din Grupa B de la Cupa Mondiala 2018, dupa un autogol marcat in ultimele secunde.

Partida de la Sankt Petersburg a avut un ritm alert in prima repriza, dar jocul s-a mai domolit in partea secunda.

Marocanii au inceput in forta, au ratat mai multe sanse mari la poarta iranienilor, dar nici asiaticii nu s-au lasat mai prejos.

Contraatacul a fost arma principala a iraninilor, care au avut o mare sansa de gol in finalul primei reprize, cand portarul marocanilor, El Kajoi, a avut o dubla-interventie excelenta.

Ritmul a fost mai scazut in partea secunda, dar marocanii puteau inscrie in minutul 80, cand Beiranvand a intervenit excelent la un sut din marginea careului.

Deschiderea scorului s-a produs in cele din urma in minutul 90+5, cand Bouhaddouz a marcat in propria poarta cu o lovitura de cap, dupa o respingere defectuoasa. Pentru Iran aceasta a fost a doua victorie din istoria participarilor la un Mondial.

In celalalt meci din Grupa B se intalnesc Portugalia si Spania, vineri de la ora 21:00.

In etapa a doua, Maroc va intalni Portugalia, pe 20 iunie de la ora 15:00, iar Iran se va intalni cu Spania, pe 20 iunie de la ora 21:00.

MAROC - IRAN 0-1

90+6 - Final de meci!

90+5 - GOL IRAN!!! Bouhaddouz trimite cu capul in propria poarta dupa o centrare din lovitura libera!!!

90 - 6 minute suplimentare.

87 - Iranienii pleaca pe contratac, dar se misca greu si faza se stinge.

80 - Ce sansa! Ziyech suteaza frumos din marginea careului, portarul iranienilor scoate superb de langa bara!

79 - Schimbare Iran: Montazeri intra in locul lui Ebrahemi.

77 - Schimbare Maroc: Bouhaddouz intra in locul lui El Kaabi.

76 - Schimbare Maroc: S. Amrabat intra in locul lui N. Amrabat

72 - Ritmul a mai scazut in ultimele minute, se joaca mult la intamplare, cu mingi lungi.

68 - Schimbare Iran: Taremi intra in locul lui Shojaei.

62 - Marocul are o lovitura de la colt, dar portarul iranian iese bine si boxeaza.

55 - Avem cel mai bun meci de pana acum la turneul final. Se joaca la intensitate maxima.

49 - Marocul e iar aproape de gol, dar Harid trage modest din sapte metri, pozitie excelenta.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - Ce ocazie!!! Iranienii pleaca pe contraatac, dar portarul El Kajoi intervine senzational in doua situatii pe care scria gol!

35 - Marocanul Karim El Ahmadi primeste cartonasul galben.

32 - Iranul are o sansa buna, dar Roozbeh Cheshmi trage putin peste dintr-o pozitie excelenta.

20 - Iran pleaca pe un contraatac trei contra trei, dar marocanii resping in ultima clipa!

19 - Ce ocazii! Asalt la poarta iranienilor, care scapa fara gol primit dupa trei suturi periculoase in aceeasi faza.

17 - Marocanii domina complet startul meciului, in timp ce Iran da o replica palida.

9 - Marocanii sunt din nou periculosi, insa Ayoub El Kaab suteaza imprecis din marginea careului.

5 - Younes Belhanda reia spectaculos din fata portii, dar mingea se duce alaturi! Prima sansa a meciului.

5 - Marocanii incep in atac si au doua cornere ramase fara rezultat.

1 - A inceput meciul!

MAROC: El Kajoui; Hakimi, Benatia, Saiss, Harit; Boussoufa, Ziyech; El Ahmadi, Belhanda, N. Amrabat; El Kaabi.

Rezerve: Bounou, Tagnaouti; Da Costa, Mendyl, Fajr, S. Amrabat, Bouhaddouz, Ait Bennasser, Boutaib, Carcela, En-Nesyri, Dirar.

IRAN: Beiranvand; Rezaiean, Cheshmi, Puraliganji; Ansarifard, Ebrahimi, Hajsafi, Shojaei; Jahanbakhsh, Azmoun, Amiri.

Rezerve: Mazaheri, Abedzadeh; Torabi, Mohammadi, Khanzadeh, Ghoddos, Montazeri, Goochannejhad, Taremi, Hosseini, Dejagah

In celalalt meci din Grupa B se intalnesc Portugalia si Spania, de la ora 21:00.