Liga Campionilor: Borussia Dortmund merge in sferturi dupa o victorie la scor

Miercuri, 08 Martie 2017, ora 23:35

11953 citiri

Borussia Dortmund s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa victoria cu 4-0 in fata portughezilor de la Benfica Lisabona.

Dupa infrangerea cu 1-0 din meciul tur de la Lisabona, Dortmund a avut o prestatie foarte buna in retur si a meritat pe deplin calificarea.

Nemtii au deschis scorul inca din minutul 5, cand gabonezul Aubameyang a punctat cu o lovitura de cap.

Dortmund a continuat sa domine, insa portughezii s-au aparat bine la pauza si nu au mai primit gol.

Calificarea s-a jucat insa in doar doua minute, intrucat Dortmund a punctat de doua ori, in minutele 59 si 61.

Christian Pulisici si Aubameyang l-au invins pe Ederson si au rezolvat astfel calificarea.

Pe final, portughezii au abandonat lupta, iar in minutul 86 Aubameyang a marcat al treilea sau gol in acest meci.

Dortmund s-a calificat in sferturile de finala si isi va afla adversara vinerea viitoare.

DORTMUND - BENFICA 4-0

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

86 - GOL DORTMUND! Pierre-Emerick Aubameyang realizeaza hattrick-ul si face 4-0 cu o reluare simpla!

84 - Bartra trimite cu capul in bara laterala!

82 - Schimbare Dortmund: Kagawa intra in locul lui Dembele.

75 - Schimbare Benfica: Andrija Zivkovic intra in locul lui Samaris.

70 - Benfica incearca sa revina in meci, dar Dortmund se apara bine.

65 - Schimbare Benfica: Jonas intra in locul lui Salvio.

61 - GOL DORTMUND! Pierre-Emerick Aubameyang face 3-0 cu un sut din careu!

59 - GOL DORTMUND! Christian Pulisic primeste excelent si inscrie cu un sut imparabil!

54 - Sansa buna pentru nemti, dar sutul lui Pierre-Emerick Aubameyang este respins de Ederson!

48 - Cervi suteaza, insa mingea sa este deviata in corner.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - Christian Pulisic trimite din fata portii, dar Ederson retine.

38 - Multe momente de intrerupere, Dembele vede si el galbenul.

34 - Andrea Samaris vede cartonasul galben.

32 - Gonzalo Castro vede cartonasul galben.

24 - Franco Emanuel Cervi trage slab, iar sutul sau nu-i da emotii portarului lui Dortmund.

19 - Nemtii continua sa se atace, dar Benfica se apara avansat si jucatorii lui Dortmund sunt surprinsi des in ofsaid.

14 - Dembele bate slab un corner, mingea nu le produce emotii lusitanilor.

8 - Ousmane Dembele centreaza periculos in careu, mingea e respinsa.

5 - GOL DORTMUND!!! Aubameyang deschide scorul cu o lovitura de cap, dupa un corner.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 21:45

Dortmund: Burki, Piszczek, Sokratis, Bartra, Schmelzer, Weigl, Castro, Durm, Dembele, Pulisic, Aubameyang

Benfica: Ederson; Semedo, Luisao, Lindelof, Eliseu; A.Almeida, Samaris, Pizzi, Cervi; Salvio, Mitroglou

In prima mansa, portughezii s-au impus cu 1-0.

Dortmund este considerata favorita in aceasta partida, avand cota 1.3 pentru un succes.

Partida este televizata de Dolce Sport 2.