AS Monaco reuseste o noua surpriza in Liga Campionilor - Obiecte suspecte gasite pe stadionul din Dortmund

Autor: Ionut Gaman

Miercuri, 12 Aprilie 2017, ora 21:39

13741 citiri

AS Monaco a obtinut miercuri seara o victorie spectaculoasa, scor 3-2, pe terenul celor de la Borussia Dortmund, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Amanata pentru miercuri, dupa ce marti autocarul celor de la Dortmund a fost a trei explozii, intalnirea dintre cele doua echipe a fost una incredibil de spectaculoasa.

Dupa ce in optimi au produs surpriza si-au eliminat City-ul lui Guardiola, baietii lui Leonardo Jardim au facut un nou meci mare si s-au impus la Dortmund, in fata unui stadion arhiplin si a unei atmosfere senzationale.

Noua senzatie a fotbalului mondial, atacantul Kevin Mbappe, a marcat de doua ori, in minutele 19 si 79, a marcat pentru Monaco, in timp ce celalalt gol a fost de fapt un autogol al lui Bender, in minutul 35.

Pentru gazde au punctat Ousmane Dembele (min.57) si Sinji Kagawa (min.84).

In minutul 17, oaspetii au ratat o lovitura de la 11 metri, prin Fabinho.

Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Monaco.

In finalul meciului, politia germana a anuntat ca a inchis o zona a stadionului, dupa ce au fost gasite mai multe obiecte suspecte. In cele din urma s-a dovedit a fi o alarma falsa.

ora 19:45 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Partida are loc la Dortmund si poate fi vizionata in direct la TV pe Dolce Sport 1.

*Foto: uefa.com

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Monaco.

INFO: Initial, intalnirea era programata sa se dispute marti seara, insa a fost amanata ca urmare a celor 3 explozii din apropierea autocarului celor de la Dortmund.

Partida Dortmund-Monaco din Liga Campionilor, amanata dupa 3 explozii petrecute langa autocarul echipei germane

ECHIPELE:

BORUSSIA DORTMUND: Burk - Ginter, Papastathopoulos, Bender - Piszczek, Kagawa, Weigl, Schmelzer - Dembele, Aubameyang, Guerreiro.

Rezerve: Weidenfeller, Sahin, Mor, Pulisic, Merino, Passlack.

Antrenor: Thomas Tuchel.

AS MONACO: Subasici - Toure, Glik, Jemerson, Raggi - Bernardo Silva, Fabinho, Moutinho, Lemar - Mbappe, Falcao.

Rezerve: De Sanctis, Jorge, Dirar, Germain, Vardona, Diallo, N'Doram.

Antrenor: Leonardo Jardim.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).