”Dinastia” Covaliu în scrima românească. Ce performanță a realizat Amalia, fiica fostului campion olimpic

Luni, 10 Octombrie 2022, ora 08:39
1999 citiri
Amalia Covaliu

Sabrera română Amalia Covaliu a obţinut duminică medalia de argint la Budapesta, în cadrul concursului feminin individual de sabie din Circuitul European al cadeţilor.

Amalia Covaliu s-a calificat în finala de la Budapesta după ce a eliminat-o în semifinale pe Polli Szabo, din Ungaria, de care a dispus cu 15-8.

În finală, Amalia Covaliu a luptat împotriva sportivei maghiare Emese Domokos şi a pierdut meciul cu scorul de 10-15.

În ierarhia finală, Amalia Covaliu, fiica lui Mihai Covaliu (campion olimpic în 2000, la Sydney), a încheiat pe locul secund. În primele 25 de sportive s-au mai clasat Adelina Elena Butum (locul 15), Rosemarie Benciu (locul 22), Raisa Apostu (locul 23) şi Alexandra Mitruş (locul 25).

A fost a doua medalie cucerită la Budapesta de Amalia Covaliu, după cea de argint obţinută sâmbătă, cu echipa României, în concursul feminin pe echipe.

Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...