Surpriza zilei la WTA Lyon. Favorita eliminată de ”Baby Serena”

Miercuri, 01 Februarie 2023, ora 20:26
3089 citiri
Alycia Parks

Jucătoarea croată de tenis Petra Martic (36 WTA, favorită nr. 4) a fost eliminată miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Lyon, dotat cu premii totale de 225.480 de euro, după ce a cedat în trei seturi, 6-2, 6-7 (3/7), 2-6, în faţa americancei Alycia Parks (79 WTA).

Parks, supranumită ”Baby Serena” pentru asemănarea din joc cu celebra americancă retrasă din activitate, s-a impus după un meci de două ore şi jumătate şi va evolua în sferturile de finală împotriva învingătoarei din partida care le opune pe Danka Kovinic (Muntenegru, 67 WTA) şi Anna Bondar (Ungaria, 72 WTA).

Rezultate de miercuri:

Turul 1

Alison Van Uytvanck (Belgia) - Tamara Korpatsch (Germania) 6-2, 6-4

Jasmine Paolini (Italia) - Rebeka Masarova (Spania) 6-3, 6-2

Turul 2:

Alycia Parks (SUA) - Petra Martic (Croaţia/N.4) 2-6, 7-6 (7/3), 6-2.

Surpriză în tenis. Românca principală favorită a fost eliminată în primul tur
Perechea Monica Niculescu/Miyu Kato (România/Japonia), cap de serie numărul 1, a fost eliminată, miercuri, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Românca şi colega sa...
Formula 1 s-a întors în China. Surpriză în calificările pentru proba de sprint
Pilotul britanic Lando Norris (McLaren) va pleca din pole position în cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Chinei, programată sâmbătă pe circuitul de la Shanghai....