”Maestrul” Alex Maxim a făcut legea pe teren în ultima etapă din Turcia. Românul e printre golgheterii campionatului

Sambata, 21 Mai 2022, ora 07:55
2804 citiri
Alex Maxim

Fotbalistul român Alexandru Maxim a marcat un gol şi a dat o pasă de gol pentru Gaziantep FK, învingătoare cu scorul de 2-0 în faţa formaţiei Caykur Rizespor, vineri, pe teren propriu, în etapa a 38-a, ultima, a campionatului Turciei.

Luka Stankovski (41) a deschis scorul din pasa lui Maxim, care a dublat avantajul gazdelor după pauză (58). ”Maestrul e din nou pe scenă”, au scris turcii de la Gaziantep pe contul de Twitter.

Maxim a fost integralist în acest meci şi a încheiat sezonul cu 14 goluri în 31 de partide, aflându-se în topul golgheterilor campionatului, pe poziția a patra.

Fundaşul Alin Toşca nu a făcut parte din lotul lui Gaziantep la acest meci.

În alt meci, Antalyaspor şi Galatasaray au terminat la egalitate, 1-1. Alexandru Cicâldău a jucat din minutul 75 la Galatasaray, în timp ce Olimpiu Moruţan nu a făcut parte din lot.

Înaintea restului meciurilor din ultima etapă, Galatasaray ocupă locul 10 (52 puncte), iar Gaziantep FK se află pe 15 (46 puncte).

Două state puternice din Orientul Mijlociu cer Iranului să evite o „nouă escaladare”, după atacurile asupra Israelului
Turcia a cerut duminică, 14 aprilie, Teheranului să evite o "nouă escaladare" după loviturile iraniene împotriva Israelului de sâmbătă seara, potrivit unei surse diplomatice turce. Şi...
Sfârșitul imperiului ”Leului otoman”: De ce moștenitorii lui Ataturk sunt la un pas să pună mâna pe putere în Turcia
Președintele turc Recep Tayyip Erdogan se pregătește să viziteze Statele Unite, unde ar putea purta discuții cu președintele Joe Biden la începutul lunii mai. În același timp, liderul turc...