Alex Maxim, lecție de fotbal în Turcia. Jucătorul român a învins-o de unul singur pe Galatasaray

Duminica, 20 Martie 2022, ora 17:41
5329 citiri
Alex Maxim

Fotbalistul echipei Gaziantep FK, Alexandru Maxim, a înscris un gol şi a reuşit două assisturi la meciul de duminică, de pe teren propriu, cu Galatasaray, scor 3-1, din etapa a XXX-a a campionatului Turciei.

Maxim a marcat din penalti, în minutul 71. El a pasat decisiv la golurile lui Djilobodji ‘45+4 şi Figueiredo ’81.

Gaziantep a revenit de la 0-1, după ce Galatasaray a înscris prin Gomis, în minutul 34.

Alexandru Maxim a evoluat pe toată durata partidei, la fel şi colegul său de la Gaziantep, Alin Toşca.

La Galatasaray, Olimpiu Moruţan a jucat până în minutul 69. El a primit un cartonaş galben în minutul 22. Alexandru Cicâldău a fost rezervă.

Gaziantep FK ocupă locul 12 în clasament, cu 40 de puncte, în timp ce Galatasaray este pe 15, cu 38 de puncte. Lider este Trabzonspor, care are 70 de puncte.

Uniunea Europeană deschide, din nou, ușa Turciei. Interesul pentru un mediu stabil în estul Mediteranei dă startul unor noi discuții
Liderii Uniunii Europene au adoptat miercuri seara o declaraţie prin care se afirmă dorinţa unei relaţii reciproc avantajoase cu Turcia şi un interes strategic pentru un mediu stabil în estul...
Liderul Hamas merge într-o țară NATO. Întâlnirea pe care o va avea cu unul dintre cei mai mari critici ai Israelului
Liderul mişcării islamiste palestiniene Hamas, Ismail Haniyeh, urmează să aibă la sfârşit de săptămână o întrevedere cu preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan. Anunțul a fost...