Finală de vis la Wimbledon. Cei mai buni jucători ai lumii vor lupta pentru trofeu

Vineri, 14 Iulie 2023, ora 20:59
5401 citiri
Carlos Alcaraz și Novak Djokovic vor juca finala la Wimbledon FOTO facebook

Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz, liderul clasamentului ATP, l-a învins vineri pe Daniil Medvedev şi s-a calificat în finala turneului de la Wimbledon, unde îl va înfrunta pe Novak Djokovic, locul secund în ierarhia masculină.

Carlos Alcaraz (20 de ani, nr 1 ATP) a controlat meciul în totalitate şi a reuşit să îl învingă pe favoritul numărul 3 al turneului, Daniil Medvedev (27 de ani, nr 3 ATP), în trei seturi, scor 6-3, 6-3, 6-3, după o partidă care a durat o oră şi 49 de minute.

În finala de la Wimbledon, Carlos Alcaraz îl va întâlni pe jucătorul sârb Novak Djokovic.

Este a doua finală de Mare Şlem pe care o va disputa Alcaraz, după cea în care a triumfat la US Open 2022, împotriva norvegianului Casper Ruud.

Finala este programată duminică, de la ora 16.00.

Scorul întâlnirilor directe dintre Djokovic și Alcaraz este 1-1.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...
#Alcaraz, #djokovic, #finala, #wimbledon, #meci, #duminica, #trofeu , #stiri tenis