Mondialul de schi s-a încheiat cu o poveste uimitoare. Grecia a luat prima medalie din istorie la un sport de iarnă

Duminica, 19 Februarie 2023, ora 17:20
2904 citiri
AJ Ginnis a scris istorie pentru Grecia

Norvegianul Henrik Kristoffersen a obţinut medalia de aur duminică în proba de slalom, la Campionatele Mondiale de schi alpin de la Meribel-Courchevel (Franţa), argintul revenindu-i lui AJ Ginnis, primul sportiv din Grecia care urcă pe podium în istoria acestei competiţii, informează AFP.

Henrik Kristoffersen a fost cronometrat în 1 min 39 sec 50/100, fiind mai rapid cu 20/100 decât AJ Ginnis şi cu 38/100 decât italianul Alex Vinatzer. Campionul olimpic francez Clement Noel s-a clasat pe locul 4 în ultima probă a Campionatelor Mondiale.

De menționat faptul că învingătorul Kristofferson s-a clasat doar al 16-lea după prima manșă.

În ceea ce-l privește pe AJ Ginnis, care a în trecut a concurat și pentru Statele Unite, a obținut prima medalie din istorie pentru Grecia la un sport de iarnă.

Franţa, gazda Mondialelor, a obţinut doar două medalii, prin Alexis Pinturault, aur la combinată şi bronz la super-uriaş, în prima săptămână. Pinturault nu a reuşit mai mult decât locul 20 la slalom.

Puncte prețioase pierdute de Răzvan Lucescu, cu un jucător în plus. Ce se întâmplă în lupta pentru titlu
Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a remizat, miercuri, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Lamia, într-un meci din play-off-ul campionatului Greciei. Lamia a deschis scorul...
Vreme ciudată în Europa: Finlanda s-a „albit” și Grecia a devenit portocalie FOTO/VIDEO
În vreme ce unele părţi ale Greciei au devenit portocalii, marţi, 23 aprilie, din cauza prafului saharian, Finlanda s-a confruntat cu o săptămână de aprilie neobişnuit de... albă....