Ce meci! Romania a suferit, dar a invins Ungaria la Euro. Golul victoriei marcat in ultimele minute

Sambata, 27 Martie 2021, ora 20:52
16436 citiri
Romania. Foto: Facebook / Echipa nationala de fotbal a Romaniei

Romania a invins greu Ungaria cu 2-1 si are sanse mari sa mearga in sferturile de finala de la EURO.

Oamenii lui Mutu nu au contat in prima repriza, insa au intrat la vestiare cu un om in plus, dupa ce un maghiar a vazut cartonasul rosu.

Romania a avut penalty in repriza secunda, insa arbitrul nu a acordat punctul cu var.

Nationala de tineret s-a vazut condus cu 0-1, insa sutul formidabil a lui Matan a egalat scorul.

Finalul a fost dramatic. Pascanu a inscris golul victoriei in minutul 87, iar portarul Andrei Vlad a scos miraculos sutul maghiarilor in ultimele secunde ale meciului.

Dupa aceasta victorie, nationala de tineret are patru puncte.

Pentru Romania urmeaza ultimul meci din grupa, cu Germania.

Desfasurarea meciului

Minutul 1 - A inceput meciul

Romania joaca in echipament albastru, pentru prima data dupa 30 de ani.

Minutul 8 - Ocazie mare pentru maghiari, dar Andrei Vlad scoate senzational

Romania are posesia.

Minutul 30 - sut direct al maghiarilor din lovitura libera, scoate din nou Andrei Vlad.

Minutul 41 - ocazie mare pentru Romania. Boboc trimite putin pe langa poarta, dupa o actiune splendida a echipei noastre.

Minutul 90+ 5 - Finalul meciului

UNGARIA U21: Bese - Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch - Csonka, Mezei - Skribek, Szendrei, Kiss - Szoke

Rezerve: Auerbach, Kovacs, Varju, Huszti, Palincsar, Biro, Tamas, Hinora, Kata, Barany, Bukta, Kovacsreti

Antrenor: Zoltan Gera

ROMANIA

Andrei Vlad- Harut, Ciobotariu, Pascanu, Boboc - Olaru, Marius Marin, Ciobanu - Morutan, Ganea, Matan.

Rezerve: Aioani, Esanu, Oprut, Dragusin, Dulca, Cimpanu, Oaida, Chindris, Oct. Popescu, Itu, Vladoiu, A. Petre

Antrenor: Adrian Mutu

Super lovitura. Laurentiu Reghecampf a a semnat cu echipa unui roman si va juca in Liga Campionilor

Adrian Mutu si-a cunoscut sotia dupa ce a vazut-o la bratul unui alt fotbalist. Povestea tinerei care ii aduce linistea sufleteasca antrenorului nationalei

"Fetele erau facute vaci, gaini, dobitoace". Cum a fost batuta si umilita Nadia Comaneci de Bela Karolyi pana facea hemoragie nazala

Meci dramatic pentru Sorana Cirstea la Miami

Meciul unei natiuni. Romania joaca cu Ungaria pentru calificarea in sferturi la Europeanul de tineret

Gabriela Firea: ”Mă bazez foarte mult pe bucureşteni, pe cei care sunt nemulţumiţi de ineficienţa actualului primar” VIDEO
Gabriela Firea, candidata PSD la Primăria Capitalei a afirmat că este optimistă şi convinsă că bucureştenii doresc un primar dinamic, eficient, care să fie permanent pe teren, în mijlocul...
Firea la depunerea oficială a candidaturii pentru Primăria București: ”Propunem o colaborare cu toţi colegii de la sectoare, indiferent de culoarea politică” VIDEO
Gabriela Firea a declarat duminică, 28 aprilie, la depunerea candidaturii pentru un nou mandat de primar general al Capitalei, că ea şi echipa sa propun o administraţie dinamică şi o...