Rapidul lui Mutu s-a calificat la pas în grupele Cupei României. Alte rezultate de miercuri și când are loc tragerea la sorți

Miercuri, 28 Septembrie 2022, ora 23:36 3841 citiri
Adrian Mutu

FC Rapid Bucureşti s-a calificat la pas în grupele Cupei României la fotbal, competiţie care se desfăşoară din acest sezon într-un nou format, după ce a învins formaţia de liga a treia CS Afumaţi cu scorul de 3-0 (3-0), miercuri seara, pe stadionul Rapid-Giuleşti.

Echipa antrenată de Adrian Mutu s-a impus prin golurile marcate de Kevin Luckassen (8), Jayson Papeau (14) şi Xian Emmers (38). Francezul Papeau şi belgianul Emmers au marcat primele lor goluri în tricoul Rapidului. Giuleştenii au avut şi o bară, prin Valent Costache (58).

În grupe s-au calificat şase echipe din prima ligă, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgovişte, FC U Craiova, Petrolul Ploieşti şi Rapid, cinci de ligă secundă, Oţelul Galaţi, Unirea Slobozia, CSC Dumbrăviţa, Gloria Buzău, Minaur Baia Mare, şi una de liga a treia, CS Ocna Mureş.

Şaisprezecimile de finală ale Cupei României au fost înlocuite de un play-off, urmat imediat de o fază a grupelor, în care vor intra direct şi cele mai bune 8 echipe din Liga 1. În această rundă, cele 24 de echipe rămase în competiţie vor fi împărţite în 4 grupe de câte 6, câte două din urnele valorice 1, 2 şi 3. Vor rezulta, astfel, trei meciuri pentru fiecare echipă, cu câte o adversară din fiecare urnă valorică. Cupa României se va încheia cu fazele sferturilor, semifinalelor şi finala, disputate toate într-o singură manşă.

Rezultate:

Marţi:

(+) CSC Dumbrăviţa (II) - ACSM Politehnica Iaşi (II) 0-0, după prelungiri; 7-6 la loviturile de departajare, Stadion ''Ştefan Dobay'' - Dumbrăviţa

Au executat în ordine loviturile de departajare: Francisc Cristea 0-0 (ratare), Răzvan Ghinescu 1-0 (gol), Alexi Hrib 1-1 (gol), Cristian Grancea 2-1 (gol), Paul Fosu-Mensah 2-2 (gol), Toma Bodri 3-2 (gol), Ştefan Ştefanovici 3-3 (gol), Andrei Olaru 3-3 (ratare), Anton Karaceanakov 3-4 (gol), Petre Simon 4-4 (gol), Pawel Tomczyk 5-4 (gol), Ionuţ Tănase 5-5 (gol), Tudor Telcean 5-6 (gol), Sebastian Bura-Koţ 6-6 (gol), Christ Kouadio 6-6 (ratare), Alexandru Martinov 7-6 (gol).

SC FC Ripensia Timişoara (II) - (+) FC U Craiova 1948 (I) 0-4 (0-1), Stadion Electrica - Timişoara

Au marcat: Vlad Achim (9), Sekou Sidibe (73), Ionuţ Zanfir (76), Radu Negru (89).

CS Şoimii Lipova (III) - (+) Gloria Buzău (II) 2-4 (1-1, 2-2), după prelungiri, Stadion Comunal - Lipova

Au marcat: Ovidiu Bulza (40), Sebastian Susan (72), respectiv Alexandru Boiciuc (15), Mihai Neicuţescu (76), Ariel Lopez (104), Rareş Uţiu (120+1).

Cartonaş roşu: Abel Popa (Şoimii, 116).

CSA Steaua Bucureşti (II) - (+) AFC Chindia Târgovişte (I) 1-2 (1-0), Stadion Orăşenesc - Mioveni

Au marcat: Adrian Popa (25), respectiv Daniel Popa (49), Cristian Cherchez (84).

CS Axiopolis Cernavodă (IV) - (+) CS Minaur Baia Mare (II), 4-5 (1-3, 4-4), după prelungiri, Stadion Ideal - Cernavodă

Au marcat: Alexandru Grigoraş (9), Iulian Carabela (52, 90+2), Florin Cosmin Dane (90+3), respectiv Vasile Chitaş (31), Mircea Donca (32), Jhon Mondragon (39), George Rusu (76, autogol), Sergiu Ciocan (96).

Cartonaş roşu: Marius Potcoavă (Minaur, 103).

Miercuri:

ACS Foresta Suceava (III) - (+) AFC UTA Arad (I) 0-1 (0-1), Stadion Areni - Suceava

A marcat: Raul Şteau (10).

CSM Jiul Petroşani (III) - (+) ACS SC Oţelul Galaţi (II) 2-2 (0-0, 1-1), după prelungiri; 0-3, la loviturile de departajare, Stadion ''Petre Libardi'' - Petroşani

Au marcat: Gabby Batchabi (75), Mihai Istratie (100), respectiv Evghen Bohaşvili (90+1, 92).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Sean Aerts 0-0 (ratare - bară), Vanja Markovic 0-1 (gol), Bogdan Keszeg 0-1 (ratare - apără Rareş Pop), Mihai Adăscăliţei 0-2 (gol), Stephane Ferhaoui 0-2 (ratare - apără Rareş Pop), Valmir Berisha 0-3 (gol).

CSM Reşiţa (III) - (+) CS Mioveni (I) 0-4 (0-2), Stadion ''Mircea Chivu'' - Reşiţa

Au marcat: Valentin Coşereanu (23), Cornel Ene (44 - penalty), Blerim Krasniqi (52), Andrei Burlacu (75).

(+) CS Ocna Mureş (III) - CSM Slatina (II) 3-0 (2-0), Stadion Soda - Ocna Mureş

Au marcat: Adrian Coman (16), Andrei Ceaca (31, 62).

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud (III) - (+) AFC Unirea 04 Slobozia (I) 0-0, după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare, Complexul Sportiv ''Jean Pădureanu'' - Bistriţa

Au executat în ordine loviturile de departajare: Antoniu Manolache 1-0 (gol), Ionuţ Dinu 1-1 (gol), Paul Copaci 2-1 (gol), Florinel Ibrian 2-2 (gol), Carl Davordzie 2-2 (ratare), Robert Silaghi 2-2 (ratare), Ovidiu Covaciu 2-2 (ratare), Serges Ekollo 2-3 (gol), Adam Adbul Wahab 2-3 (ratare).

CSC 1599 Şelimbăr (II) - (+) ACS Petrolul 52 Ploieşti (I) 0-4 (0-0), Stadion Gaz Metan - Mediaş

Au marcat: Marian Huja (55), Mihai Velisar (79), Simon Măzărache (89, 90+4).

CS Afumaţi (III) - (+) FC Rapid 1923 Bucureşti (I) 0-3 (0-3), Stadion Rapid-Giuleşti - Bucureşti

Au marcat: Kevin Luckassen (8), Jayson Papeau (14), Xian Emmers (38).

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în grupele competiţiei.

Joi vor avea loc meciurile:

FC Braşov - AFC Hermannstadt (Stadion Tineretului - Braşov, 16:00)

CSM Alexandria - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Stadion CSS Peco - Alexandria, 16:30)

CS Concordia Chiajna - AS FC Universitatea Cluj (Stadion Concordia 2 - Chiajna, 18:45)

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Dinamo Bucureşti (Stadion Municipal - Târgu Jiu, 21:30)

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri.

Ne puteți urmări și pe  pagina noastră de Facebook   sau pe   Google News
Joi, 01 Decembrie 2022
Croația
17:00
Belgia
Joi, 01 Decembrie 2022
Canada
17:00
Maroc
Joi, 01 Decembrie 2022
Japonia
21:00
Spania
Joi, 01 Decembrie 2022
Costa Rica
21:00
Germania
Vineri, 02 Decembrie 2022
Coreea de Sud
17:00
Portugalia
Echipe
M
V
E
I
G
P
3
2
1
0
5- 1
7
3
2
0
1
5 -4
6
3
1
1
1
4 - 3
4
3
0
0
3
1 - 7
0