Performanța realizată de AC Milan după derby-ul cu Juventus

Luni, 29 Mai 2023, ora 09:13
1448 citiri
AC Milan s-a calificat în Liga Campionilor

Formaţia AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu rezervă, a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Juventus, în penultima etapă a campionatului Italiei.

Golul a fost marcat de Giroud, în minutul 40.

Milan ocupă locul patru în clasament, cu 67 de puncte, cu şase mai multe decât următoarea clasată, Atalanta, astfel că şi-a asigurat participarea în grupele Ligii Campionilor.

În grupele LC vor mai juca Napoli (campioana Italiei), Lazio (locul 2) şi Inter (locul 3) în acest moment. Ordinea echipelor de pe 2, 3 şi 4 se poate schimba, însă fără consecinţe asupra participării în LC.

Performanță uriașă pentru fotbalul italian. Câte echipe va avea în Liga Campionilor
Italia şi-a asigurat matematic, joi, al cincilea loc în sezonul viitor al Ligii Campionilor, după ce Atalanta şi Fiorentina s-au calificat în semifinalele Europa League şi respectiv...
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....