Viitorul umileste Dinamo in Liga 1. "Dubla" pentru Ianis Hagi

Sambata, 01 Decembrie 2018, ora 21:57
9108 citiri

Viitorul a obtinut o victorie categorica in etapa cu numarul 17 din Liga 1, elevii lui Hagi trecand cu scorul de 4-1 de Dinamo.

Eroul partidei a fost fiul "Regelui", Ianis, autor a doua goluri.

Meciul de la Ovidiu a inceput cu o sansa irosita de Hagi junior, pentru ca in minutul 4 capitanul Viitorului sa stea la baza deschiderii scorului. Ianis a sutat bine, Penedo a respins in transversala, iar Dragus, atent pe recuperare, a trimis in plasa.

Dinamo a egalat rapid, italianul Montini punctand in premiera in Liga 1 dupa o centrare a lui Salomao.

Echilibrul s-a rupt in minutul 32, atunci cand Vlad Olteanu a incasat al doilea cartonas galben si a fost trimis la vestiare. De notat este ca ambele faulturi pentru care dinamovistul a fost avertizat au fost comise asupra lui Hagi.

Ianis si-a adus echipa in avantaj in minutul 37, atunci cand a transformat impecabil o lovitura libera de la peste 20 de metri.

Golul trei al celor de la Viitorul a fost marcat de Achim in minutul 77, cu un sut din unghi dupa o faza colectiva de toata frumusetea.

Ianis Hagi a "inchis tabela" in minutul 90, dupa o pasa a lui Houri, pentru ca in prelungiri tot el sa obtina un penalti ce avea sa fie ratat de Matan.

Cu aceasta victorie, Viitorul a urcat provizoriu pe locul doi in clasamentul Ligii 1, FCSB avand nevoie de o victorie in duelul de duminica seara, cu Mediasul, pentru a reveni pe aceasta pozitie.

ECHIPELE DE START

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Mladen, V. Ghita, De Nooijer - Vl. Achim, Artean, Vina - I. Hagi, Vodut, Dragus

Rezerve: Buzbuchi - V. Ciobanu, Luchin, Matan, A. Iacob, Casap

Antrenor: Gheorghe Hagi

Dinamo: Penedo - Sorescu, Katsikas, Ciobotariu, Vl. Olteanu - Hanca, Atmane, Cooper, Salomao - D. Popa, Montini

Rezerve: Mutiu - Gomelt, Nistor, R. Grigore, Neicutescu, Pesic, Zenke

Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Central, Ovidiu

Cîrstoiu îi răsucește cuțitul în rană Gabrielei Firea: „Poate și eu aș fi trăit mai visceral ceea ce a simțit domnia sa”
Candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a declarat vineri, într-o întâlnire cu organizaţia PSD Sector 6, că vrea să îi mulţumească personal Gabrielei...
AUR trimite un fost Secretar General al Guvernului să candideze pentru șefia unuia dintre cele mai sărace județe din România
Sorin Chelmu, fost Secretar Generla al Guvernul României, va candida la funcția de președintel al Consiliului Județean Vaslui. Originar din județul Vaslui, Chelmu și-a prezentat...