91 de filme romanesti, lansate in cinematografe sau festivaluri nationale si internationale in 2019, intra in cursa pentru nominalizarile la cea de-a 14-a editie a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompenseaza si celebreaza realizarile anuale ale cinematografiei romanesti.
22 de titluri de lungmetraj se regasesc pe lista propusa pentru nominalizari, printre acestea numarandu-se filme de debut, cum sunt Monstri. (r. Marius Olteanu), Mo (r. Radu Dragomir), Touch Me Not (r. Adina Pintilie), Maria, Regina Romaniei (r. Alexis Sweet Cahil), Sa nu ucizi (r. Catalin Rotaru, Gabi Virginia Sarga), pelicule semnate de regizori aflati la al doilea film, ca Arest (r. Andrei Cohn), Cap si Pajura (r. Nicolae Constantin Tanase), filme ale unor ale unor regizori consacrati, precum La Gomera (r. Corneliu Porumboiu), Parking (r. Tudor Giurgiu), Heidi (r. Catalin Mitulescu), Calatoria fantastica a Maronei (r. Anca Damian) si Cardinalul (r. Nicolae Margineanu), dar titluri cu un rasunator succes la box-office, ca 5Gang - Un altfel de Craciun (r. Matei Dima) si Oh, Ramona (r. Cristina Jacob).
Creativ (r. Ioana Grigore), Distanta dintre mine si mine (r. Dana Bunescu si Mona Nicoara), Emigrant Blues: un roadmovie in 2 1/2 capitole (r. Mihai Mincan si Claudiu Mitcu), Guvernul copiilor (r. Ioana Mischie), Jurnalul familiei-Escu (r. Serban Georgescu) sau Timebox (r. Nora Agapi) sunt doar o parte dintre cele 14 productii inscrise la categoria documentar.
La categoria de scurtmetraj au fost inscrise 55 de filme, dintre care mentionam: Afganistanii (r. Adrian Silisteanu), Bilet de iertare (r. Alina Serban), Celed (r. Anghel Damian), Extrasezon (r. Ioachim Stroe), Havana Cuba (r. Andrei Hutuleac), Joc! (r. Andreea Valean), Opinci (r. Anton si Damian Groves), Patul lui Procust (r. Andrian Imparatel), Romanian Tradition (r. Pavel Bartos), Te distrezi? (r. Flavia Negoescu si Catalin Moise), Trofeul Tineretii (r. Razvan Oprescu) sau Washington (r. Gabriel Achim).
Juriul de preselectie, care va stabili nominalizarile pentru toate categoriile, a fost desemnat de catre board-ul consultativ al Gopo si este alcatuit din 11 profesionisti din domeniul cinematografic: Bogdan Mustata (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chisu (regizor si producator), Diana Cavallioti (actrita), George Dascalescu (director de imagine), alaturi de criticii si jurnalistii de film Alin Ludu Dumbrava, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima si Manuela Cernat.
Nominalizarile la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite in luna februarie. Dupa anuntul nominalizarilor, peste 600 de profesionisti activi din toate domeniile industriei de film romanesti vor fi invitati sa voteze pentru desemnarea castigatorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firma de audit si consultanta PwC Romania, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat inca din 2011.
Gala Premiilor Gopo 2020 este organizata de Asociattia pentru Promovarea Filmului Romanesc impreuna cu Asociatia Film si Cultura Urbana, cu sprijinul Centrului Nattional al Cinematografiei, Teatrului National Bucuresti si Babel Communications.
Ne puteti urmari pe:
Website: https://premiilegopo.ro/
Facebook: https://www.facebook.com/PremiileGopo/
Instagram: https://www.instagram.com/premiilegopo/
FILMELE CARE INTRA IN CURSA PENTRU NOMINALIZARI LA PREMIILE GOPO 2020
LUNGMETRAJ FICTIUNE:
AREST - regia: Andrei Cohn
CAP SI PAJURA - regia: Nicolae Constantin Tanase
CARDINALUL - regia: Nicolae Margineanu
CALATORIA FANTASTICA A MARONEI - regia: Anca Damian
CARTURAN - regia: Liviu Sandulescu
EPAVA - regia: Corneliu Gheorghita
FACI SAU TACI - regia: Iura Luncasu
HEIDI - regia: Catalin Mitulescu
INTRE CHIN SI AMIN - regia: Toma Enache
LA GOMERA - regia: Corneliu Porumboiu
LARA. ARIBELLE SI MANA DESTINULUI - regia: Ciprian Ioan Iacob
MARIA, REGINA ROMANIEI - regia: Alexis Sweet Cahill
MO - regia: Radu Dragomir
MONSTRI. - regia: Marius Olteanu
OH, RAMONA! - regia: Cristina Jacob
PARKING - regia: Tudor Giurgiu
PISICA VERDE - regia: Constantinescu Narcis
SA NU UCIZI - regia: Catalin Rotaru, Gabi Virginia Sarga
TOUCH ME NOT - regia: Adina Pintilie
VALEA ORBILOR - regia: Ioan Ionescu
ZAVERA - regia: Andrei Gruzsniczki
5GANG - UN ALTFEL DE CRACIUN - regia: Matei Dima
DOCUMENTAR:
BUCOVINA TARA OAMENILOR FAGI - regia: Florin Kevorkian
CASA CU LACAT - regia: Diana Gavra
COMOARA NAIVA - regia: Copel Moscu
CREATIV - regia: Ioana Grigore
DISTANTA DINTRE MINE SI MINE - regia: Dana Bunescu, Mona Nicoara
EMIGRANT BLUES: UN ROAD MOVIE IN 2 1/2 CAPITOLE - regia: Mihai Mincan, Claudiu Mitcu
FATA DIN AUR - regia: Denisa Morariu-Tamas, Robe Adrian
GUVERNUL COPIILOR - regia: Ioana Mischie
JURNALUL FAMILIEI -ESCU - regia: Serban Georgescu
OMUL CARE A VRUT SA FIE LIBER - regia: Mihai Mincan, George Chiper Lillemark
PROFU' - regia: Alex Brendea
REBELI PENTRU O CAUZA - regia: Dobrivoie Kerpenisan
SCRISOARE CATRE UN PRIETEN SI INAPOI CATRE TARA - MANIFEST - regia: Cornel Mihalache
TIMEBOX - regia: Nora Agapi
SCURTMETRAJ:
(IN) RETURN - regia: Ionita Iulia-Petronela
A LOVE STORY - regia: Andrei Olanescu
AFGANISTANII - regia: Adrian Silisteanu
ALGE - regia: Alma Buhagiar
AM UN CORP DE IMPRUMUT - regia: Carina Dasoveanu
AMERICA - regia: Horia Cucuta si George ve Ganæaard
AUTOGRAF - regia: Andrei A. Popescu
BAR MITZVAH - regia: Paul Berenstain
BILET DE IERTARE - regia: Alina Serban
BLUE BOY - regia: Manuel Abramovich
CAMERA OBSCURA - regia: Andrei Olanescu
CAPRA CU TREI IEZI - regia: Victor Canache
CELED - regia: Anghel Damian
CONTRAINDICATII - regia: Lucia Chicos
CUFARUL LUI EMINESCU - regia: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis
DESPRE CE NAIBA SA SCRIU? - regia: Matei Monoranu
DESPRE VIATA, IUBIRE, CHIFTELE SI TOT RESTUL... - regia: Carina Dasoveanu
DOINA - regia: Pavel Braila
DUMNEZEU MAMA - regia: Mihai Ghita
DUNGI - regia: Ioana-Cristina Costandache
EL IUBESTE OCHII MEI - regia: Enxhi Rista
EXTRASEZON - regia: Ioachim Stroe
FB - regia: Apostol Valentin Ionut
FIRUL ROSU - regia: Alexandra Fuscas
HAI SA DANSAM - regia: Theodor Ionita
HAVANA CUBA - regia: Andrei Hutuleac
HELLEN - regia: Claudia Alexandru
INTERVIU - regia: Sorin Tanase
INVIEREA DOMNULUI CONSTANTIN - regia: Cornel Brad
JOC! - regia: Andreea Valean
LUMI PARALELE - regia: Andrei Tache Codreanu
MENS SANA - regia: Carina Dasoveanu
MUNCA NOASTRA CEA DE TOATE ZILELE - regia: Lucia Chicos
NECUNOSCUTI - regia: Ioachim Stroe
NU E NIMENI ACASA - regia: Andrei Udisteanu
NU TRAGE PERDEAUA - regia: Andrei Florescu
OPINCI - regia: Anton Groves, Damian Groves
PATUL LUI PROCUST - regia: Andrian Imparatel
PENDULUM - regia: Ioana Mischie
PREA TARZIU - regia: Frunza Roland
PROASPAT - regia: Elena Smintina
ROMANIAN TRADITION - regia: Pavel Bartos
SILVIA - regia: Codrin Vasile
SPERANTA - regia: Sandra Rad
SPRE NOAPTE - regia: Sergiu Zorger
TE DISTREZI? - regia: Flavia Negoescu, Catalin Moise
TEMPTATION - regia: Laura Lazarescu-Thois
THE POISON CHILD - regia: Mick Davis
TROFEUL TINERETII - regia: Razvan Oprescu
TURNUL DIN PISA - regia: Bogdan Iliesiu
ULTIMUL DRUM SPRE MARE - regia: Adi Voicu
ULTIMUL PREOT - regia: Alma Buhagiar
UNDEVA IN MOLDOVA - regia: Ligia Ciornei
VANATOARE DE HIPOPOTAMI SI CROCODIL - regia: Germain Kanda
WASHINGTON - regia: Gabriel Achim