Viitorul, invinsa categoric de FC Salzburg in playoff-ul Europa League

Joi, 17 August 2017, ora 23:35
18683 citiri

FC Viitorul a pierdut, scor 1-3, intalnirea disputata joi seara, pe teren propriu, cu FC Salzburg, in prima mansa a playoff-ului pentru grupele Europa League.

Mansa retur se va disputa peste o saptamana in Austria.

Campioana Romaniei, ajunsa la 6 partide fara victorii, a fost surclasata de campioana Austriei, la capatul unui meci in care oaspetii au facut tot ce si-au dorit cu apararea lui Gica Hagi.

Deschiderea scorului a venit dupa numai 62 de secunde, cand sud-coreeanul Hwang a profitat de o mare greseala a lui Boli si l-a invins pe Rimniceanu cu un sut la vinclu.

Constantetii au egalat insa repede, peste numai 6 minute, cand Tucudean a primit de la Chitu si l-a batut pe Stankovic cu un sut din cativa metri.

A urmat insa un recital de erori in apararea gazdelor, iar pana la pauza formatia detinuta de Red Bull a mai punctat de doua ori.

Mai intai, in minutul 28, Wolf a primit singur in partea stanga, a patruns in centru si a inscris cu ajutorul unei devieri a aceluiasi Boli.

Apoi, peste numai trei minute, Dabbur l-a invins pe Rimniceanu cu un sut plasat de la marginea careului.

In partea secunda, Hagi i-a aruncat in lupta pe Florinel Coman si brazilianul Eric, dar Viitorul s-a apropiat o singura data periculos de poarta adversa, in startul reprizei, prin Chitu, care l-a luat insa la tinta pe goalkeeperul austriecilor.

Oaspetii au avut si ei cateva ocazii mari in repriza a II-a, chiar daca n-au mai fortat deloc.

1-3 si doar o minune o mai poate duce pe Viitorul in grupele Europa League.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul dintre FC Viitorul si FC Salzburg, din prima mansa a playoff-ului pentru grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Eric protesteaza si se alege cu un cartonas galben.

min.90+2 - Mare ocazie pentru Viitorul! Tucudean patrunde bine din banda dreapta, suteaza in forta, dar mingea se duce peste poarta.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 3 minute.

min.90 - Marius Constantin trimite pe langa poarta cu un sut de la 16 metri.

min.81 - Ultima schimbare facuta si de austrieci: iese Wolf, intra Minamino.

min.80 - Rimniceanu scoate din nou la un sut al lui Dabbur.

min.77 - Ce ocazie! Rimniceanu intervine exceptional si scoate la un sut din cativa metri al lui Dabbur!

min.75 - Inca o mutare la Salzburg: iese autorul primului gol, Hwang, intra norvegianul Gulbrandsen.

min.72 - Ultima schimbare facuta de Hagi: iese Chitu, intra Eric.

min.70 - Schimbare la austrieci: iese Rzatkowski, intra Haidara.

min.69 - Dabbur suteaza peste poarta aparata de Rimniceanu, dupa o greseala a lui Hodorogea.

min.67 - Ganea suteaza in forta, dar peste poarta.

min.66 - Coman executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, dar mingea este deviata de zid si iese afara.

min.54 - Miranda il faulteaza pe Tucudean si vede cartonasul galben.

min.50 - O noua schimbare la Viitorul: iese Cicaldau, accidentat, intra Florinel Coman.

min.47 - Ocazie uriasa pentru Viitorul! Chitu primeste de la Tucudean, in pozitie de 1 la 1 cu goalkeeperul advers, dar suteaza direct in acesta!

min.46 - Schimbare la Viitorul: iese Tiru, intra Hodorogea.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Cicaldau trimite e la maginea careului putin pe langa poarta austriecilor.

min.39 - Tucudean se arunca in careu, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.34 - Mladen faulteaza din spate si vede cartonasul galben.

min.33 - Ce ocazie!! Rimniceanu are o noua interventie excelenta, dupa o noua gafa a lui Boli. Apararea Viitorului e la pamant.

min.33 - O noua ocazie uriasa pentru oaspeti! Hwang suteaza de la marginea careului si doar interventia cu piciorul a lui Rimniceanu face ca tabela sa nu se modifice din nou!

min.31 - GOOOL SALZBURG!!! Austriecii fac ce vor prin apararea constantenilor, iar Dabbur duce scorul la 3-1 cu un sut de la marginea careului!!!

min.28 - GOOOL SALZBURG!!! Wolf primeste in partea stanga, fara sa fie deranjat de niciun fundas al Viitorului, apoi suteaza si inscrie cu ajutorul unei devieri a lui Boli!!!

min.25 - Lopez vede primul cartonas galben al partidei, pentru un fault la mijlocul terenului.

min.19 - Ocazie uriasa pentru oaspeti! Dabbur reia imprecis din doar 5 metri!

min.17 - Rimniceanu iese bine din poarta si retine din fata lui Hwang.

min.15 - Wolf suteaza de la marginea careului, dar mingea se duce mult pe langa poarta campioanei Romaniei.

min.7 - GOOOOOL VIITORUL!!! Tucudean primeste de la Chitu si-l invinge pe Stankovic cu un sut din doar cativa metri!!!

min.1 - GOOOL SALZBURG!!! Boli gafeaza in apropierea careului, iar Hwang il invinge pe Rimniceanu cu un sut la vinclu!!!

ora 21:43 - STARTUL MECIULUI

INFO: Jocul are loc la Ovidiu si e transmis in direct la TV de postul TVR 1.

INFO: Mansa retur va avea loc joia viitoare la Salzburg.

INFO: Ambele echipe au ajuns in playoff-ul Europa League dupa ce au fost eliminate in turul III preliminar al Ligii Campionilor. Viitorul de APOEL Nicosia, iar Salzburg de Rijeka.

ECHIPELE:

FC VIITORUL: Rimniceanu - Boli, Tiru, Constantin, Ganea - Lopez, Mladen, Vina - Chitu, Tucudean, Cicaldau.

Rezerve: Buzbuchi, Coman, Herea, Hodorogea, Eric, Dumitrescu, Baluta.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC SALZBURG: Stankovic - Lainer, Miranda, Caleta-Car, Ulmer - Rzatkowski, Wolf, Samassekou, Berisha - Hwang, Dabbur.

Rezerve: Coronel, Haidara, Minamino, Gulbrandsen, Leitgeb, Farkas, Pongracic.

Antrenor: Marco Rose

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia).

Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
Se interzise fumatul țigărilor electronice în spațiile publice închise și în birouri. Ce mai prevede legea promulgată de Klaus Iohannis
O lege promulgată deja de președintele Klaus Iohannis interzice vânzarea către minori a țigărilor electronice, dar și a dispozitivelor de vapat, cu sau fără nicotină. Acestea au fost...
#Viitorul invinsa Salzburg playoff, #LIVE meci Viitorul Salzburg, #Viitorul Salzburg Europa League, #Viitorul Salzburg playoff , #stiri Viitorul