Victor Piturca explica esecul Universitatii Craiova cu FCSB, la primul sau meci pe banca dupa revenire

Duminica, 15 Septembrie 2019, ora 23:46
13738 citiri

Victor Piturca a avut primele sale declaratii dupa partida pierduta de echipa sa Universitatea Craiova, in marele derbi cu FCSB, scor 0-1 in etapa cu numarul 9 din Liga 1, sezonul competitional 2019/2020.

Singurul gol a fost bifat de debutantul Tsoumou, jucator congolez venit recent la FCSB de la Sibiu, in minutul 88.

Liga 1: FCSB da lovitura pe final de meci in Banie prin debutantul Tsoumou si invinge Universitatea Craiova

La finalul jocului, Piturca a vorbit pentru televiziunile aflate in zona mixta, incercand sa explice acest esec: "Nu pot trage multe concluzii. Istoricul a fost simplu, a fost un joc de lupta, ne-am intrat mai greu in ritm. Am avut o prima repriza fara mari realizari, dar in a doua repriza am controlat. E greu sa iei puncte daca nu marchezi. Nu conteaza daca am fost echipa mai periculoasa. Nu se poate mai rau de atat, FCSB a luat 3 puncte cu un gol in minutul 89. E a treia oara cand vin si pentru prima data cand pierd primul meci. Ivan s-a batut pe toata durata jocului, cu calitatile lui, cu viteza pe care o are, dar nu a beneficiat de mingi in careu. Eu nu am ce sa le reprosez jucatorilor, chiar i-am felicitat. Ne lipseste acuratetea, circulatia mingii, si cel mai important, ne lipseste golul. Nu sunt suparat pe Pigliacelli, lui i-a sarit mingea in fata, se poate intampla oricui. Mie nu mi-a placut ca fundasii nu au urmarit. Tsoumou a urmarit, ai mei nu au facut-o. Am vorbit asta cu ei, orice faza trebuie urmarita, asta ne-a costat 2 puncte", a fost reactia taioasa a lui Piturca, cel care duminica a revenit in fotbalul romanesc dupa o pauza de 9 ani.

Craiova coboara un loc dupa aceasta etapa, pana pe 4 in Liga 1, cu 16 puncte.

Reactia eroului celor de la FCSB din partida cu Universitatea Craiova, Juvhel Tsoumou

D.A.

Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
Coaliția nu renunță, ”în acest moment”, la Cătălin Cîrstoiu. De ce spune PNL că nu îl poate susține pe Cristian Popescu Piedone la Capitală
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat marţi, 16 aprilie, că, în acest moment, la nivelul coaliţiei s-a menţinut decizia ca medicul Cătălin Cîrstoiu să fie candidatul coaliţiei la...
#reactie Victor Piturca dupa meci Craiova, #ce declara Piturca final derbi Craiova , #stiri Victor Piturca