Universitatea Craiova, eliminata de RB Leipzig din Europa League

Joi, 16 August 2018, ora 21:27
15393 citiri

Universitatea Craiova a fost eliminata, joi seara, din Europa League.

Gruparea din Banie a remizat pe teren propriu cu RB Leipzig, scor 1-1, in mansa secunda a intalnirii din turul trei preliminar al Europa League, dar paraseste cupele europene ca urmare a infrangerii cu 3-1 din meciul tur.

Oltenii au jucat mult mai curajos decat acum o saptamana si au dominat chiar partida minute bune.

Diferenta intre cele doua loturi a fost totusi vizibila si la Craiova, iar soarta calificarii n-a fost pusa nicio clipa sub semnul intrebarii.

Scorul a fost deschis in minutul 39 de nemti, prin Sabitzer, cu un sut din apropiere dupa o respingere eronata a lui Bancu.

Egalarea trupei antrenate de Devis Mangia a venit cu 5 minute inainte de final, cand o centrare a tanarului Baicu a fost deviata in propria poarta de Konate.

Universitatea Craiova paraseste Europa League dupa o confruntare in care diferenta de buget si valoare intre cele doua echipe a fost extrem de vizibila.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Universitatea Craiova si RB Leipzig, din mansa secunda a turului trei preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Vor fi 4 minute suplimentare.

min.85 - GOOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA!!! Baicu il invinge cu noroc pe Mvogo, dupa ce centrarea sa din partea dreapta e deviata in propria poarta de Konate!!!

min.83 - Ce ocazie! Markovic nu ajunge de putin la o minge respinsa in cele din urma de Mvogo!

min.80 - Schimbare la Craiova: iese Fedele, intra Markovic.

min.78 - Ce ocazie! Briceag primeste in interiorul careului si suteaza la coltul lung, dar Mvogo are o noua interventie buna.

min.77 - Actiune frumoasa a lui Bancu, finalizata cu un sut de la marginea careului, respins insa de Mvogo.

min.73 - Schimbare la Craiova: iese Martic, intra Ferreira.

min.71 - Bruma suteaza pe langa poarta din interiorul careului.

min.70 - Bancu primeste un cartonas galben dupa ce opreste o actiune a oaspetilor.

min.69 - Konate stopeaza o actiune promitatoare a lui Burlacu. Mari probleme cu gazonul la Craiova, care parca "se rupe".

min.64 - Schimbare la oaspeti: iese marcatorul golului, Sabitzer, intra Bruma.

min.54 - Pigliacelli are o interventie fantastica si scoate de sub bara la o reluare a lui Augustin, intrat in partea secunda!

min.52 - Poulsen trimite peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.51 - Schimbare la Craiova: iese Mitrita, care acuza o accidentare, intra Burlacu.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

------------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - Mitrita suteaza frumos de la distanta, iar mingea trece de putin pe langa poarta lui Leipzig.

INFO: In acest moment, RB Leipzig conduce cu scorul general de 4-1, iar Universitatea Craiova are nevoie de trei goluri pentru a trimite meciul in prelungiri.

min.39 - GOOOL RB LEIPZIG!!! Bancu resinge gresit la un corner al nemtilor, iar Sabitzer il invinge din cativa metri pe Pigliacelli!!!

INFO: Avem o scurta pauza de hidratare, intrucat la Craiova sunt 30 de grade Celsius.

min.31 - Baicu isi trage adversarul de tricou si primeste cartonasul galben.

min.23 - Mitrita si Demme se aleg cu cate un cartonas galben, dupa un conflict avut la mijlocul terenului.

min.22 - Ce ocazie! Forsberg suteaza slab, iar Pigliacelli respinge la fel de slab... Mingea ajunge la Cunha, insa sutul acestuia e blocat de Martic!

min.19 - Sabitzer il faulteaza din spate pe Mitrita si vede primul cartonas galben al meciului.

min.15 - Pigliacelli are o interventie spectaculoasa la un sut al lui Sabitzer.

min.9 - Baicu scapa singur spre poarta adversa, insa suteaza direct in portarul echipei germane.

min.7 - Ce ocazie! Din pozitie buna, Cunha reia slab, iar Pigliacelli retine fara probleme.

min.3 - Actiune periculoasa a oltenilor, insa centrarea lui Kampl e blocata bine de aparatorii oltenilor.

INFO: Meciul poate fi vizionat in direct si pe Digi Sport 2.

ora 19:33 - A INCEPUT PARTIDA

ora 19:08 - Gruparea olteana a luata o decizie de ultima ora in ceea ce priveste difuzarea meciului:

Decizie de ultim moment luata de Universitatea Craiova: Unde se poate vedea meciul cu RB Leipzig

INFO: Partida are loc la Craiova si, din nefericire, nu va fi televizata.

INFO: In tur, in Germania, Leipzig s-a impus cu 3-1.

ECHIPELE:

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Pigliacelli - Martic, Kelic, Briceag, Bancu - Cicaldau, Donkor, Mateiu - Fedele, Baicu, Mitrita.

Antrenor: Devis Mangia.

RB LEIPZIG: Mvogo - Mukiele, Konate, Orban, Saracchi - Sabitzer, Demme, Kampl, Forsberg - Poulsen, Cunha.

Antrenor: Ralf Rangnick.

Arbitru: Miroslav Zelinka (Cehia) .

Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
Se interzise fumatul țigărilor electronice în spațiile publice închise și în birouri. Ce mai prevede legea promulgată de Klaus Iohannis
O lege promulgată deja de președintele Klaus Iohannis interzice vânzarea către minori a țigărilor electronice, dar și a dispozitivelor de vapat, cu sau fără nicotină. Acestea au fost...
#Universitatea Craiova eliminata, #Universitatea Craiova egal Leipzig, #LIVE meci Craiova Leipzig, #Craiova Leipzig Europa League, #Universitatea Craiova Europa League , #meciuri