Europa League: Universitatea Craiova, umilita in Germania

Joi, 09 August 2018, ora 21:22
19630 citiri

Universitatea Craiova a fost invinsa de formatia germana Leipzig, scor 1-3, in prima mansa a turului trei preliminar din Europa League.

Oltenii au avut o prestatie lamentabila si doar un miracol a facut sa nu incaseze mult mai multe goluri.

Leipzig a atacat inca din primul minut si ocaziile la poarta lui Pigliacelli au curs una dupa cealalta.

Portarul oltenilor a prins o zi mare si a limitat in mare masura proportiile scorului, dar nu a mai putut face nimic in minutul 25, cand Konate a reluat cu capul pe spate si a deschis scorul.

Au urmat noi ocazii uriase la poarta Craiovei, in timp ce in linia ofensiva jocul oltenilor a fost limitat.

Mitrita a prins o zi proasta si a fost neinspirat, in timp ce ceilalti jucatori din linia ofensiva au fost inexistenti.

Pe fondul unei dominari autoritare a nemtilor, scorul a devenit 2-0 in minutul 77, cand Cunha a reluat o centrare din partea dreapta.

Zece minute mai tarziu, Poulsen a facut 3-0 cu o reluare din fata portii si a decis astfel soarta acestei confruntari.

Oltenii au marcat golul de onoare in ultimul minut, prin Ivan Martici, dupa o centrare din partea stanga.

Mansa retur va avea loc saptamana viitoare la Craiova, dar sansele oltenilor sunt practic nule.

LEIPZIG - U CRAIOVA 3-1

90+3 - Final de meci!

90+2 - GOL CRAIOVA! Martici inscrie cu dupa o centrare din partea stanga!!!

87 - GOL Leipzig!!! Poulsen inscrie din fata portii dupa ce mingea a ricosat la el din bara laterala!!!

86 - Kelici vede cartonasul galben.

85 - Schimbare Craiova: Markovici intra in locul lui Mitrita.

81 - Ce ocazie!!! Pigliacelli scoate excelent de sub bara un sut pe care scria gol trimis de Forsberg!

80 - Schimbare Craiova: Fedele intra in locul lui Tiago.

77 - GOL Leipzig!!! Cunha face 2-0 pentru nemti dupa o centrare din partea dreapta!

75 - Oltenii nu reusesc sa iasa din propria jumatate, Leipzig domina copios.

70 - Ce ocazie!!! Leipzig are o noua sansa uriasa, insa Pigliacelli scoate fenomenal la sutul lui Konate!

66 - Ce ocazie! Leipzig e din nou aproape de gol, dar Cunha trage pe langa poarta dintr-o pozitie ideala.

63 - Ce ocazie! Pigliacelli respinge excelent la un sut puternic din afara careului!

56 - Sansa buna pentru nemti, dar Pigliacelli scoate la lovitura de cap trimisa de Cunha!

54 - Pigliacelli retine fara emotii un sut trimis de la 30 de metri pe jos.

48 - Contraatac al oltenilor, insa centrarea spre Mitrita este imprecisa.

46 - Se reia jocul!

min. 45+2 - Pauza!

min. 40 - Mitrita scapa singur spre poarta, dar portarul advers iese la 30 de metri si il blocheaza!!!

min. 39 - Donkor intervine din nou bine in careu si blocheaza o actiune periculoasa.

min.36 - Momente mai bune pentru olteni, care tin mai mult de minge, dar Leipzig se apara bine momentan.

min.30 - Orban primeste cartonasul galben.

min.27 - Schimbare Craiova: Baicu intra in locul lui Mihaila.

min.25 - GOL Leipzig!!! Ibrahima Konate reia cu capul pe spate, mingea loveste transversala si intra in poarta!

min.23 - Corner pentru nemti, se centreaza inalt, iar Donkor respinge din fata portii.

min.20 - Ce ocazie! Ilsanker reia nestingherit cu capul din 6 metri, insa trimite mult peste poarta!

min.19 - Oltenii scapa cu fata curata la o noua ocazie a nemtilor, Kelic indepartand mingea cu noroc.

min.16 - Kampl trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.13 - Bruma reia imprecis din interiorul careului.

min.9 - Donkor are o noua interventie salvatoare in careul oltenilor. Nemtii sunt foarte periculosi in acest start de meci.

min.5 - Ce ocazie! Bruma reia pe langa poarta goala, dupa ce in prima faza Pigliacelli a respins la un sut din unghi!

min.4 - Donkor respinge cu capul la o centrare periculoasa.

ora 19:30 - Startul meciului.

Leipzig: Mvogo - Klostermann, Konate, Orban (C), Saracchi - Kampl, Ilsanker, Demme, Bruma - Augustin, Cunha.

Rezerve: Muller - Sabitzer, Y. Poulsen, Forsberg, Werner, Mukiele, Stierlin.

U Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Tiago Ferreira, Briceag - Martic, Mateiu, Cicaldau - Bancu - Mitrita (C), Mihaila.

Rezerve: Popescu - R. Popa, Burlacu, Markovic, Fedele, Gardos, Baicu.

Mansa retur va avea loc peste o saptamana, la Craiova.