Ziare.com
Actual Politic Business Sport Life 
A   A   A
Toader, acuzatie dura la adresa lui Iohannis: Face cel mai periculos precedent pentru statul de drept
Miercuri, 13 Iunie 2018, ora 08:24
Ministrul Justitiei sustine ca presedintele Klaus Iohannis creeaza "cel mai periculos precedent pentru statul de drept". "Din lunga mea experienta, cred ca ceea ce face presedintele azi e cel...
13.06.2018, 14:25 -info :Si cine a inceput?
Cine spune ala e!
13.06.2018, 14:01 -stef49 :Observați tehnica manipulatorie a ministrului Toader: el pune
semnul egalității intre Constituție și o decizie a ***ții Constituționale. Din afirmația că președintele Iohannis pune in discuție respectarea și aplicarea unei decizii a ***ții Constituționale , ministrul trage concluzia că președintele a incălcat legea fundamentală. Raționamentul este greșit pentru că are la bază o premisă falsă, anume că deciziile CCR și Constituția Romaniei sunt unul și același lucru.
13.06.2018, 10:40 -Gile :In memoriam
Evolutie in 28 de ani de la mineriada din 1990 organizata de mafia PSD:

1990 : golani
2018 : sobolani.
13.06.2018, 10:35 -Gile :Exceptional
Votantul mafiei PSD :

https://i.redd.it/ap4yjwpuyl311.jpg
13.06.2018, 10:23 -parerea :"PRECEDENT PERICULOS",
Tu Dorele? Zau? Cati magistrati ai CCR, au semnat "unanimitatea"? Ia calculati, baiei luati cu japca de Securitate, si formati "procurori comunisti", la Bran? Baiatu, 3 au facut opinie separata si 2, concurenta! Care este aproape acelasi lucru, deci, cati BOLSEVICI, unelte ale K.G.B-ului, sunteti, de fapt, in C.C.R??? Astazi??? Ia, zi-ne, cum stam cu "precedentul periculos" pentru "statul de drept" DICTATORIAL? Pe care-l doriti in Romania?! La 30 de ani distanta de la eliberarea romanilor???!!!
13.06.2018, 10:10 -JackMalletFlute :cine il zvarle in temnitza pe acest sobolan uzurpator?
Romania mai este stat de drept sau poporul trebuie sa-si faca dreptate cu arma in mana? - complotistii sa nu uite ca "Armata este subordonată exclusiv vointei poporului pentru garantarea democratiei constitutionale" si "Presedintele Romaniei este comandantul fortelor armate" - de cand a ajuns la putere, psd a instaurat in Romania un climat de ura si dezbinare, a subminat economia nationala, a redus nivelul de trai, a vandut interesele nationale, incearca sa ne scoata din NATO si UE si acum se incearca o lovitura de stat pusa la cale de cei doi sobolani scosi din beciurile organelor de represiune comuniste: fostii procorori buborel si gorneanu
13.06.2018, 09:47 -barabula :poate mai aud
pe vreunul ca spune ca in '89 a fost rivolutie!
cand tu ai un fost procuror comunist ministru al justitiei
cand in fruntea cecereului sade alt fost procuror comunist
iar parlamentul, guvernul si parte din media sunt impanzite de fosti membri activi pecere, militieni, securisti, informatori sau odraslele lor...
pe ce lume traim?!
13.06.2018, 09:53 -Gile :Interesant
In 1989 romanii au inceput un proces pe care nu l-au terminat.
Acest proces este neterminat atata timp cat nu stim adevărul despre acele evenimente si atata timp cat cei care au omorat direct sau au fost complici se afla inca in pozitii cheie ale statului sau ale economiei.
13.06.2018, 09:45 -Gile :Intrebare
Daca la decizia CCR nici o varianta de lucru nu a avut majoritatea cum explica Dorneanu decizia CCR ca majoritatea a votat varianta "Presedintele urmează să emită un decret de revocare a sefei DNA" desi aceasta varianta a fost votata numai de 4 judecatori dintre care unul este ilegal in CCR ?
13.06.2018, 09:53 -alfabeta :calulele concurente
Cred ca decizia CCR a avut la baza "Opiniile concurente", adica 6 ar fi fost pentru (din motive diverse, insa) si 3 impotriva.
DEX: concurent : "Care tinde spre același rezultat."
13.06.2018, 09:59 -Gile :Corect
Insa decizia concurenta este : presedintele are obligatia de a emite un act juridic (un decret) fara sa se mentioneze continutul decretului (adică revocarea).
13.06.2018, 09:32 -alfabeta :Suspendari si suspendari
In loc de atatea vaicareli si de suspendare a Presedintelui (situatie cu efect international major) se poate face ceva extrem de simplu.
In baza deciziei Curtii Constitutionale, persoana despre care CCR a stabilit ca trebuie demisa poate fi suspendata (prin ordonanta de urgenta sau in Parlameent) pana se Presedintele intelege ce scrie in decizia Curtii Constitutionale. Persoana va mai intra in cladirea institutiei respective si va mai semna documente cand Presedintele o va repune in functie sau va disparea cand o va demite.
Ce e asa de greu de inteles?
Se poate aplica oricui.
13.06.2018, 09:40 -Gile :Interesant
Nu exista in nici o lege o asemenea procedura !
Daca exista fii sigur ca mafiotii PSD ar fi folosit-o pana acum deoarece este libertatea lor in joc !
13.06.2018, 09:46 -alfabeta :solutii la un caz de conflict juridic
Se intampla si la politisti - pana la stabilirea adevarului sau luarea unei decizii - persoana in cauza este suspendata.
Ma refer la un caz general, nu neaparat la acesta.
13.06.2018, 09:24 -diad_CH :Incultura a facut sa-ti fuga si parul din cap ...
Decizia Curtii Tudorele ... a fost decizia voastra politica, nu toti au votat "pentru", ai uitat? Presedintele are dreptate, voi o mana de penali nu-l puteti obliga sa va faca jocul! Curatati-va ograda si apoi veniti iar sa va zbateti pt o justitie dreapta si independenta!
13.06.2018, 09:40 -Ina18 :Alfabeta spune:
"poate fi demisa prin ordonanta de urgenta..."
Care este "urgenta"?
Sau vorbim de urgenta lui Dragnea?
13.06.2018, 09:43 -alfabeta :simplu
Respectarea Constitutiei.
13.06.2018, 09:16 -padrone :dincolo de afirmatia lui Tudorel "slugare"(scuze ptr plagiat) ar fi
bine sa vedem fondul problemei, detaliat mai jos de Gile si sa refelctam rational la svaiterul legislativ actual si implicatiile unei Constitutii care prezumeaza licita orice avere a oricarui roman.
Pai mai dragi romani, atata timp cat pica in sarcina statului sa legitimeze averile activistilor, iar majoritatea averilor sunt rezultatul sifonarii bugetului de stat, cum mama lu michidutza mai putem vorbi de o democratie autentica in care legea este aceeasi pentru toti ?
13.06.2018, 08:52 -bum :ha ha ha ! tipic psd ! nu pot ei sa fure cu familia lor cu tot !
ha ha ha ha ha ha ha ha !
cei mai amuzanti clovni de pe planeta !
psd este un izvor de umor , hotie si pros.tie !
jos Romania ! bravo psd !
1 / 2 Inainte>> 
Versiuni: mobil / Web
Contact  |  Ajutor