Turneul Campioanelor: Sharapova, invinsa de Wozniacki dupa un meci dramatic

Marti, 21 Octombrie 2014, ora 17:57
35725 citiri

Maria Sharapova a pierdut primul meci din grupa alba a Turneului Campioanelor, scor 6-7 (4), 7-6 (5), 2-6, in fata danezei Caroline Wozniacki. Incheiat dupa mai bine de trei ore si jumatate, meciul a avut o desfasurare spectaculoasa, cu numeroase rasturnari de situatie.

Intalnirea a avut o desfasurare foarte palpitanta inca din primele minute. Wozniacki a inceput foarte bine, a avut 3-0, insa Sharapova a revenit si a reusit sa preia conducerea si sa faca 5-4. Totusi, Wozniacki a facut imediat rebreak, iar setul s-a decis in cele din urma la tie-break.

Aici, Sharapova a inceput in forta, a condus cu 4-2, dar a cedat ulterior cinci puncte la rand si Wozniacki a castigat primul set.

Pierderea primului set era deja un scenariu cu care Sharapova ne-a obisnuit de mai multe ori in acest sezon.

Daneza a facut primul break inca din game-ul de debut al setului, a fost egalata la trei, dar apoi a mai reusit un break si a trecut la conducere. Wozniacki a servit la 5-4 pentru castigarea meciului, numai ca Sharapova a facut break si a dus din nou setul la tie-break.

Aici, Sharapova a avut o evolutie mai solida, a reusit sa-si conserve avantajul luat rapid si a trimis meciul in decisiv.

In decisiv, Wozniacki a reusit un break vital si a dus scorul la 4-2, iar apoi a avut calea deschisa spre castigarea setului cu 6-2 si, implicit, a meciului.

Dupa acest succes, Wozniacki o va intalni in meciul urmator pe jucatoarea care va castiga duelul dintre Kvitova si Radwanska, in timp ce Sharapova va infrunta invinsa.

Aceasta a fost a noua intalnire directa dintre Sharapova si Wozniacki, scorul general fiind 5-4 in favoarea rusoaicei.

SHARAPOVA - WOZNIACKI 6-7 (4), 7-6 (5), 2-6

17:56 - Wozniacki face break si castiga meciul!

17:45 - Wozniacki reuseste break-ul si conduce cu 4-2.

17:33 - Sharapova face rebreak si scorul devine 1-2.

17:30 - Wozniacki face break si conduce cu 2-0 in setul decisiv.

17:22 - Setul decisiv incepe cu Wozniacki la serviciu.

17:19 - Sharapova castiga setul secund la tie-break, la cinci! Urmeaza setul decisiv.

17:09 - Wozniacki duce setul la tie-break dupa un game palpitant, in care Sharapova a ratat mai multe sanse de break.

16:58 - Sharapova reuseste cu mari emotii sa-si apere serviciul si conduce cu 6-5.

16:54 - Sharapova face rebreak si reuseste sa revina in meci, scorul este 5-5!

16:48 - Scorul este 5-4 in favoarea lui Wozniacki, iar daneza serveste pentru castigarea meciului.

16:37 - Wozniacki face rebreak si are 4-3!

16:30 - Sharapova reuseste un break si egaleaza la trei.

16:03 - Wozniacki face break in primul game din setul secund.

16:00 - Setul secund incepe cu Sharapova la serviciu.

15:58 - Wozniacki castiga primul set la tie-break la patru!

15:47 - Scorul in primul set este 6-6 si vom avea tie-break.

15:33 - Al doilea break si pentru Wozniacki, avem din nou egalitate.

15:27 - Al doilea break pentru Sharapova, care va servi pentru a castiga primul set.

15:08 - Sharapova face si ea breakul.

14:52 - Wozniacki reuseste primul break si conduce cu 2-0.

14:42 - Meciul a inceput cu Wozniacki la serviciu!

14:30 - Meciul va incepe din clipa in clipa.

Dupa acest meci se va disputa si celalalt duel din grupa alba, Radwanska - Kvitova.

Cele doua sportive s-au intalnit de opt ori, scorul fiind 5-3 in favoarea rusoaicei.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Sharapova Wozniacki, #Sharapova Wozniacki Live, #Sharapova Wozniacki Turneul Campioanelor , #Turneul Campioanelor