Turneul Campioanelor: Garbine Muguruza castiga un meci disputat cu Ostapenko, la debutul Grupei Albe

Duminica, 22 Octombrie 2017, ora 16:09
20600 citiri

Garbine Muguruza a trecut de Jelena Ostapenko in al doilea meci al zilei din Grupa Alba de la Turneul Campioanelor de la Singapore, intr-o partida ce a pus fata in fata pe castigatoarele de la Wimbledon si Roland Garros din 2017.

A fost o partida bine tinuta in frau de Muguruza, care a castigat in minimum de seturi, scor 6-3, 6-4, dupa o ora si 26 de minute.

Primul set a fost plin de breakuri si rebreakuri, decis pana la urma la 4-3, de un break capital facut de fosta lidera mondiala din Spania, care avea sa inchida mansa la 6-3 dupa 37 de minute.

Mansa secunda a fost una la fel de stransa, ea a inceput cu un 1-1 dupa doua servicii solide ale ambelor combatante. De la 1-1, Muguruza a defilat totusi, s-a desprins la 5-1 pe tabela si a castigat la final cu 6-4, dupa o mica revenire ce se anunta de efect a letonei, care a obtinut 3 puncte la rand, de la 1-5 la 4-5.

Muguruza castiga asadar si are si ea o victorie, ca si Karolina Pliskova, in Grupa Alba.

Lidera Grupei va fi insa Pliskova, care a cedat doar 4 game-uri cu Venus Williams in primul meci, fata de cele 7 pierdute de Garbine Muguruza cu letona Ostapenko.

Meciurile din etapa cu numarul 2 a Grupei Albe vor avea loc marti.

Desfasurarea intalnirii:

Victorie grea pentru Garbine, 6-3, 6-4, au fost ceva emotii pe final pentru iberica!

16.01: 3 puncte la rand letona, care e aproape de o revenire specialitatea casei. Pare din ce in ce mai nervoasa Muguruza!

15.59: 3-5, Ostapenko pare ca revine in joc, a facut 2 puncte la rand, serveste si inca spera!

15.49: Este 5-1, pare un final fara probleme si emotii pentru iberica. Ostapenko nu a gasit deloc solutii, mai ales in setul 2.

15.41: Si iata ca fosta lidera mondiala WTA se duce la 4-1, avand doua breakuri avans. Victoria pare din ce in ce mai aproape.

15.32: 2-1 Muguruza, vine primul break al setului 2.

15.27: 1-1, si acest set incepe strans, dar momentan nu avem breakuri.

Se incheie acest prim set, foarte echilibrat, cu multe breakuri, 6-3 pana la urma pentru iberica!

15.15: Mai avem parte de un break, 5-3 Muguruza si sportiva din Spania va servi acum pentru set.

15.10: 4-3, Ostapenko a facut un nou rebreak si a intrat din nou in partida. Mai devreme, sportiva din Letonia si-a chemat antrenorul, un fost jucator ATP leton.

15.00: 4-1 Muguruza, se duce la 3 puncte iberica si pare ca e in control acum in prima mansa.

14.58: 3-1 Muguruza, dupa inca un break in meci, realizat dupa ce Ostapenko a bifat 2 duble greseli la rand.

14.53: Rebreak rapid Ostapenko, 1-2 si incep sa se ascute loviturile intre cele doua.

14.49: 2-0 pentru Muguruza, care face si un prim break, consolidand inceputul bun de meci. A fost un game lung, cu avantaje de ambele parti.

14.44: 1-0 Muguruza, inceput fast al spanioloaicei.

Incepe partida!

14.37: Garbine Muguruza va servi prima in meci.

14.36: Avem imagini de la Singapore din nou, cele doua jucatoare au inceput incalzirea oficiala.

14.07: Iata ce declaratii a oferit Karolina Pliskova dupa aceasta victorie cu Venus Williams:

Reactia Karolinei Pliskova, dupa prima victorie de la Turneul Campioanelor

13.36: S-a terminat deja prima partida a zilei, Pliskova a invins-o pe Venus Williams cu un dublu 6-2, iar cronica o puteti citi mai jos.

Muguruza este fosta lidera mondiala WTA, recent detronata de catre Simona Halep, intre cele doua fiind insa o diferenta minima in clasament, doar 40 de puncte avans pentru sportiva nascuta la Constanta.

Locurile 2 si 7 WTA se intalnesc asadar in partida de la Singapore, a doua din cadrul Grupei Albe, dupa cea dintre Venus Williams si Karolina Pliskova, una terminata clar in favoarea tenismenei din Cehia, scor 6-2, 6-2.

Turneul Campioanelor: Karolina Pliskova castiga intr-o maniera clara prima partida din Grupa Alba

Cele doua s-au mai intalnit de 3 ori, iberica avand 2-1 la general. Ostapenko a castigat insa ultimul meci, la Wuhan, iar Garbine s-a impus de fiecare data la Roma, in 2016 cu 2-0 si in 2017 cu 2-1.

Muguruza a pierdut ultimele 2 meciuri in circuit, 0-2 cu Strycova la Beijing si 1-2 chiar cu Ostapenko la Wuhan.

Ultima partida disputata de Ostapenko in WTA a fost acea semifinala la Beijing, pierduta cu Simona Halep, care i-a permis romancei sa urce pe 1 WTA.

Partida va fi televizata pe DigiSport.

Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
Primar prins în timpul unei aventuri amoroase cu o angajată. “Mă, nu vă e rușine, mă? În timpul serviciului?” VIDEO
Primarul localității Miheșu de Câmpie, județul Mureș, a fost surprins de mai mulți localnici în timpul unei întâlniri romantice cu o angajată. Scena în care a fost implicat Emil...
#Garbine Muguruza versus Jelena Ostapenko, #Muguruza Ostapenko Turneu Campioane, #meci doi Singapoe Muguruza duel Ostapenko , #Turneul Campioanelor