Surpriza de proportii la Mastersul de la Paris

Sambata, 01 Noiembrie 2014, ora 12:46
3519 citiri

Canadianul Milos Raonici este marea vedeta a Mastersului de la Paris. Tenismenul nascut in Muntenegru a reusit surpriza si l-a invins in sferturile de finala pe elvetianul Roger Federer, care se departeaza tot mai mult de visul de a incheia anul in pozitia de numarul unu mondial.

Raonici s-a impus dupa o ora si 33 de minute in doua seturi, cu scorul de 7-6, 7-5, obligandu-l pe spaniolul David Ferer sa castige in fata japonezului Kei Nishikori, in lupta pentru cele doua locuri ramase libere la Turneul Campionilor.

Inainte, cehul Tomas Berdych obtinuse al saselea loc pentru Londra dupa ce a castigat in aceeasi faza a competitiei cu 6-7, 6-4, 6-4 in fata sud-africanului Kevin Anderson.

In ultimul meci al zilei insa, Kei Nishikori a trecut, scor 3-6, 7-6, 6-4 de David Ferer, si i-a asigurat lui Raonici biletul pentru Londra.

Intr-o alta partida din sferturi de finala, Novak Djokovici a castigat scor 7-5, 6-2 in fata scotianului Andy Murray.

In semifinale se vor juca partidele Djokovici - Nishikori si Raonici - Berdych, in timp ce pentru Turneul Campionilor se cunosc toti cei opt participanti: Djokovici (Serbia), Federer (Elvetia), Wawrinka (Elvetia), Murray (Scotia), Berdych (Cehia), Nishikori (Japonia), Cilic (Croatia), Raonici (Canada).

Replică tăioasă pentru Piedone. Nicușor Dan a ieșit la atac: "Asta e singura luptă care contează!"
Nicușor Dan este susținut la aceste alegeri de Dreapta Unită, formată din USR, FD și PMP. Edilul, care are de dus o luptă dificilă cu Cristian Popescu Piedone, a ieșit la atac, în cadrul...
Ludovic Orban, dezlănțuit: „Nu mi-e frică de voi, securiștilor!". Fostul premier a anunțat prima reformă a alianței FD+USR+PMP
Ludovic Orban face mare scandal din opoziție. Fostul premier, fost lider al PNL, se află într-un război continuu după ce Klaus Iohannis l-a trecut pe „linie moartă". Ludovic Orban este...
#Milos Raonici Masters Paris, #rezultat Milos Raonici Paris, #Milos Raonici Roger Federer , #stiri tenis