Ana Bogdan revine superb si obtine o calificare impresionanta in turul trei la Australian Open

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 07:00
32615 citiri

Ana Bogdan s-a calificat joi dimineata, in premiera, in turul trei la Australian Open.

Jucatoarea romana aflata pe locul 104 in clasamentul WTA a eliminat-o in turul doi pe Yulia Putintseva din Kazahstan.

Sportiva nascuta la Sinaia s-a impus in trei seturi, scor 1-6, 6-2, 6-3, dupa o revenire spectaculoasa.

Jucat pe o caldura extrema, de aproape 40 de grade Celsius, meciul dintre cele doua a fost... straniu!

Yulia Putintseva, aflata pe locul 54 in ierarhia WTA, a inceput ca din tun jocul si a castigat primul set intr-o maniera categoric, in mai putin de 30 de minute.

Setul doi a inceput tot cu tenismena din Kazahstan la timona si cu 2-0 pe tabela. Din acel moment insa ceva s-a rupt in jocul lui Putintseva, iar Ana, care in runda precedenta a eliminat-o pe favorita numarul 11 - Kristina Mladenovic, a rasturnat neasteptat situatia.

A castigat 6 game-uri la rand si a imprins meciul in setul decisiv, unde a surclasat-o din nou pe Putintseva.

E pentru prima oara cand Ana ajunge in turul trei al unui turneu de Grand Slam.

Dupa calificarea in turul III, Ana Bogdan si-a asigurat un cec in valoare de 93 de mii de euro si 130 de puncte in clasamentul WTA.

In turul urmator, tenismena noastra in varsta de 25 de ani o va intalni pe castigatoarea partidei dintre favorita numarul 17, americanca Madison Keys, si rusoaica Ekaterina Alexandrova.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Ana Bogdan si Yulia Putintseva, din turul doi de la Australian Open.

Ana Bogdan - Yulia Putintseva 1-6, 6-2, 6-3

06:59 - GAME, SET SI MECI ANA BOGDAN!

06:55 - Tenismena din Kazahstan isi face serviciul, dar Ana urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

06:51 - Impresionant modul in care Ana a reintrat in meci dupa un prim set pierdut categoric. 5-2 si reprezentanta noastra e la doar un game distanta de calificarea in turul III.

06:49 - Break reusit de Ana Bogdan, care se distanteaza la 4-2 in acest set decisiv.

06:44 - Ana isi face serviciul si trece din nou in avantaj.

06:40 - Rebreak facut de tenismena noastra.

06:29 - Break reusit de Putintseva.

06:24 - Seria Anei se opreste la 7 game-uri castigate consecutiv!

06:18 - 6 game-uri la rand pentru Ana Bogdan si vom avea set decisiv.

06:07 - Ana isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea setului doi.

05:59 - Revenire spectaculoasa pentru Ana Bogdan, care conduce cu 4-2.

05:51 - 3 game-uri la rand castigate de Ana si sportiva noastra trece in avantaj.

05:47 - Ana reuseste breakul si egaleaza la 2.

05:29 - Ana Bogdan isi pierde din nou serviciul si lucrurile nu arata deloc bine pentru reprezentanta Romaniei.

05:21 - Putintseva isi face serviciul dupa ce salveaza o minge de break si castiga destul de usor primul set.

05:16 - Un nou break reusit de Putinstseva si sportiva din Kazahstan va servi pentru castigarea primului set.

05:06 - Game alb pentru Ana Bogdan.

05:02 - Inca un game bun reusit de jucatoarea aflata pe locul 54 WTA, care se distanteaza la 3-0 in acest start de meci.

04:59 - Break reusit de Putintseva.

04:55 - Jucatoarea din Kazahstan castiga primul game al meciului, pe propriul serviciu.

ora 04:52 - A inceput partida.

INFO: Ana Bogdan ocupa locul 104 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Kazahstan se afla pe pozitia 54.

INFO: Cele doua nu s-au mai intalnit pana acum.

INFO: In primul tur, Ana Bogdan a eliminat-o pe Kristina Mladenovic (fav.11), scor 6-3, 6-2, iar Yulia Putintseva a invins-o pe Heather Watson, cu 7-5, 7-6.

Australian Open 2018 se desfasoara in perioada 15-28 ianuarie.

REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...
George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
#Ana Bogdan victorie calificare, #LIVE meci Ana Bogan, #Ana Bogdan Australian Open, #Ana Bogdan Yulia Putintseva , #Australian Open