Kristina Mladenovici face marea surpriza si invinge lidera mondiala WTA chiar la ea acasa in finala Fed Cup

Duminica, 10 Noiembrie 2019, ora 07:49
24674 citiri

Kristina Mladenovici a realizat o imensa surpriza in al treilea meci al finalei Fed Cup care are loc in aceasta perioada la Perth, in Australia, acolo unde a dispus duminica dimineata de Ash Barty, lidera mondiala WTA, proaspat castigatoare la Turneul Campioanelor de la Shenzhen.

Dupa un meci extrem de intens, obositor psihic si intins pe o durata foarte mare, 2 ore si 35 de minute, Barty a trebuit sa se incline dupa un tiebreak in setul decisiv, scor per total: 6-2, 4-6, 6-7.

Locul 40 mondial WTA, care si sambata trecuse entuziasmant de Ajla Tomljanovici in prima disputa a intalnirii, scor 6-1, 6-1, a evoluat cu foarte mult calm cu Barty, chiar daca sportiva de pe locul 1 in lume incepuse entuziast, castigand primul set cu 6-2, dupa doar 34 de minute.

Reamintim ca in prima zi, Barty castigase jocul cu Caroline Garcia fara sa piarda vreun game, scor 6-0, 6-0!

Mladenovici a echilibrat jocul in mansa secunda. A inceput sa loveasca din ce in ce mai plat, a ochit din ce in ce mai des fundul terenului, iar asta a pus-o deseori in dificultate pe Barty.

S-a facut curand 1-1 la seturi, dupa un singur break in setul 2, reusit de Mladenovici la 4-4. In setul decisiv, al treilea, Kiki a inceput iarasi bine, a facut break la debut, dar Ashleigh a egalat apoi la trei. Din nou, sportiva din Franta a facut breakul si parea ca la 5-4 si serviciul este mai aproape de victorie ca niciodata.

Lidera mondiala nu s-a lasat insa si a impins partida intr-un tiebreak decisiv, acolo unde insa nu a mai avut vlaga necesara sa mai lupte, pierzand categoric cu 7-1.

Franta e acum in avantaj in marea finala Fed Cup de la Perth cu Australia, scor 2-1, iar in succesiunea partidelor urmeaza acum jocul Caroline Garcia - Ajla Tomljanovici, meci care se poate dovedi decisiv.

De doua ori a castigat echipa din Europa acest trofeu, in 1997 si 2003, in timp ce Australia are 7 trofee, ultimul cucerit insa in 1974.

Sa nu uitam ca Franta a trecut de Romania in semifinale cu 3-2, dupa un ultim meci dramatic disputat la dublu la Rouen, pierdut de fetele noastre Simona Halep si Monica Niculescu, la limita, in set decisiv.

Finala Fed Cup e televizata in Romania pe DigiSport si LookSport.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Kristina Mladenovici bate pe Barty lidera, #Kristina Mladenovici victorie cu Barty Australia, #Kristina Mladenovici finala Fed Cup, #Franta conduce deplasare Australia finala Fed , #Fed Cup