Novak Djokovici castiga pentru a patra oara turneul de la Wimbledon

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 18:32
16336 citiri

Novak Djokovici a castigat turneul de Mare Slem de la Wimbledon pentru a patra oara in cariera, dupa o finala in care a trecut de sud-africanul Kevin Anderson.

Scorul a fost 6-2, 6-2, 7-6, dupa 2 ore si 20 de minute de tenis.

Primele doua seturi au fost simple formalitati pentru tenismenul sarb, care nu a avut emotii deloc, profitand ce e drept si de starea fizica slaba a lui Anderson, vizibil obosit dupa ultimele 2 meciuri, in care a stat pe teren 10 ore si 50 de minute.

Anderson nu a avut nici macar o minge de break, iar primele seturi au durat 29, respectiv 43 de minute.

Setul trei a facut toti banii, a fost singurul demn de o finala de Wimbledon. Anderson a jucat in sfarsit la cel mai bun nivel al sau, a rezistat, a condus pentru prima data pe tabela si chiar, la final de prima mansa a avut 5 mingi de set ratate!

Experienta lui Djokovici in meciuri mari s-a vazut insa, a putut sa duca meciul in tiebreak, iar acolo totul a fost foarte simplu, 7-3 si Nole a putut sarbatori al 4-lea titlu pe iarba londoneza.

Este cel mai slab clasat jucator, Djokovici, care castiga un turneu de Mare Slem, de la Gaston Gaudio la Roland Garros in 2004. Atunci, argentinianul ocupa locul 44, acum sarbul este pe 21 in lume.

La Wimbledon, Goran Ivanisevici in 2001 era mai slab clasat decat este Nole acum, cand reusea sa triumfe in fine pe iarba londoneza, la a 4-a finala.

De luni, sarbul (care are acum 13 trofee de Grand Slam) revine in primii 10 ATP, fix pe 10, in timp ce Anderson va ocupa cea mai buna pozitie din cariera, 5.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 7-6, dupa 7-3 in tiebreak, Djokovici in fine revine acolo unde ii este locul!

18.22: Ce nebunie, Djokovici a salvat alte 3 mingi de set, 5 in total si a dus meciul in tiebreak!!

18.10: Scapa cu mari emotii Djokovici din acest ultim game, a avut doua mingi de set Anderson..

17.58: A salvat minge de break Djokovici, foarte periculoasa situatia, e 4-4 acum insa.

17.48: 3-3, mergem mai departe, Anderson inca rezista.

17.40: 2-2, se merge cap la cap in acest debut de set 3.

17.30: Anderson conduce pentru prima data pe tabela, 1-0.

Set, simetric totul la Londra, 6-2 si acum pentru Nole, ne pregatim de ultimul set, cel mai probabil.

17.14: 5-1, Djokovici se duce usor spre castigarea setului 2.

17.05: Este clara situatia si in setul 2, dublu break avans pentru Nole.

16.57: Anderson face si el un punct in acest set, dupa un game foarte lung.

16.46: Break facut de Djokovici in primul game din setul 2.

Final, se termina simplu primul set, 6-2, Djokovici are 1-0!

16.36: 5-2, va servi imediat Nole pentru a inchide mansa.

16.29: Dublu break pentru sarb, 4-1, deplin control pentru sarb azi.

16.25: Djokovici urca la 3-1, e foarte agresiv sarbul, foarte stapan pe el in acest debut de meci.

16.21: 1-2, Anderson face un prim game, game la zero chiar, pe propriul serviciu.

16.18: 2-0, pare un inceput dezechilibrat de meci, Anderson este rigid.

16.15: Break din primul joc facut de Djokovici.

Incepe partida, la serviciu este Anderson!

16.09: Sunt prezenti in arena printul mostenitor William, alaturi de sotia sa, ducesa de Cambridge, Kate.

INFO: Sa amintim si ca Anderson nu este la prima finala de Grand Slam, el a facut finala la US Open anul trecut, pierzand clar la Nadal.

16.02: Avem primele imagini de la Londra, cei doi jucatori sunt la tragerea la sorti, arbitrul de scaun este James Keothavong.

Djokovici este pe 21 ATP, in timp ce Anderson este pe locul 8 in lume, trecand la acest turneu de campionul en-titre Roger Federer in sferturi, iar mai apoi in semifinale de John Isner dupa un meci de povestit nepotilor, terminat dupa 7 ore cu scorul de 26-24 in decisiv!

Nici Nole Djokovici nu a avut un meci usor in semifinale, el trecand de marele Rafa Nadal, 1 ATP, in careul de asi, dupa 10-8 in mansa decisiva.

Cei doi finalisti ai zilei s-au intalnit deja de 6 ori in circuit, sarbul avand 5-1 la victorii directe. Ultima data Nole si Anderson s-au intalnit tot la Wimbledon in 2015, cand Anderson a condus cu 2-0 la seturi, dar a pierdut dramatic.

Djokovici va urca enorm dupa acest turneu, in prezent el fiind pe 11 in clasamentul LIVE, iar daca va castiga trofeul, va urca pana pe 10, el revenind in primii 10 ATP dupa o lunga pauza.

Anderson este acum pe 5 ATP, iar daca va invinge in marea finala, va mai urca un loc.

In ultimele doua meciuri jucate pe iarba londoneza, Anderson a petrecut pe teren 10 ore si 50 de minute, el intorcand scorul cu Federer in sferturi de la 0-2 la seturi si minge de meci avuta de elvetian.

Djokovici are deja 3 trofee cucerite la Wimbledon, in 2011, 2014 si 2015. El are 12 trofee de Grand Slam in vitrina si a disputat ultima finala de GS acum 2 ani, la Roland Garros 2016.

Partida va fi televizata pe Eurosport.

Catalin Cîrstoiu, despre bunurile nedeclarate: „Ce ați fi vrut, să merg cu bicicleta?”
Candidatul PSD-PNL la alegerile pentru Primăria București, medicul Cătălin Cîrstoiu a declarat vineri, 29 martie, că el și soția sa au muncit de „le-au sărit capacele” pentru a avea...
Proiect pentru plafonarea adaosului comercial la 20 la sută pentru produsele românești. „La produsele din import să pună orice adaos doresc ei”
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a anunţat vineri, 29 martie, că împreună cu echipa de la instituţia pe care o conduce, pregăteşte un proiect legislativ care va...
#Anderson Djokovici live text finala Wimbledon, #finala Wimbledon cronica Anderson Djokovici , #Wimbledon