Angelique Kerber a invins-o cu usurinta pe Jelena Ostapenko si va disputa finala la Wimbledon

Joi, 12 Iulie 2018, ora 16:16
14455 citiri

Angelique Kerber s-a calificat in finala turneului feminin de simplu de la Wimbledon.

Tenismena aflata pe locul 10 in clasamentul WTA a invins-o, joi, in semifinale pe favorita cu numarul 12, letona Jelena Ostapenko.

6-3, 6-3 a fost scorul semifinalei dintre Angelique Kerber si Jelena Ostapenko, care a durat doar o ora si 9 minute.

Dupa un inceput echilibrat de partida, nemtoaica antrenata de Wim Fissette a preluat controlul partidei si a castigat 7 game-uri consecutive. Primul set l-a adjudecat la 3, la fel si setul doi, dar chiar cu mai putine emotii.

In finala programata sambata, Angelique Kerber o va intalni pe castigatoarea celei de-a doua semifinale, in care joaca Serena Williams si Julia Goerges.

E pentru a doua oara in cariera cand Angelique Kerber ajunge in ultimul act la Wimbledon, dupa 2016, cand a fost invinsa de Serena Williams.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, prima semifinala feminina din cadrul Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Jelena Ostapenko - Angelique Kerber 3-6, 3-6

16:15 - GAME, SET si MECI ANGELIQUE KERBER!

16:12 - Un nou game solid reusit de Ostapenko, iar Kerber mai are doar un break avans.

16:08 - Ostapenko salveaza o minge de meci si reuseste apoi breakul. Va servi pentru a ramane in continuare in meci.

16:03 - Kerber reuseste un nou break si va servi pentru a castiga meciul si a ajunge in finala.

15:52 - Serie excelenta pentru Angelique Kerber, care se distanteaza la 3-0 in acest set doi.

15:51 - Al 6-lea game la rand castigat de Kerber, care incepe setul doi asa cum l-a incheiat pe primul.

15:42 - Nemtoaica reuseste un nou break si isi adjudeca primul set cu 6-3.

15:38 - Kerber reuseste breakul si e la doar un game distanta de castigarea primului set.

15:23 - Inceput echilibrat de partida, cu ambele jucatoare castigand game-urile la serviciu.

ora 15:08 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Partida se joaca pe arena centrala din cadrul complexului All England Club si e transmisa in direct la TV de postul Eurosport.

INFO: E prima intalnire directa intre Jelena Ostapenko si Angelique Kerber.

INFO: In cealalta semifinala se intalnesc Serena Williams si Julia Goerges, intr-o partida care va incepe dupa terminarea primei semifinale.

Finala feminina de la Wimbledon se va disputa sambata dupa-amiaza.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Kerber castiga semifinala Ostapenko, #Angelique Kerber finala Wimbledon, #LIVE semifinala Ostapenko Kerber, #Ostapenko Kerber semifinala Wimbledon , #Wimbledon