Steaua a castigat titlul cu ajutorul Otelului

Joi, 28 Mai 2015, ora 22:00
29983 citiri

Steaua a castigat joi seara un nou titlu, dupa un final de sezon incredibil.

Gruparea antrenata de Costel Galca s-a incurcat la Iasi, unde a inregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 0-0, insa rivala ASA Targu Mures a fost invinsa pe teren propriu de retrogradata Otelul Galati, scor 1-2.

"Ros-albastrii" au atacat din primul si pana in ultimul minut la Iasi, insa CSMS s-a aparat multe minute cu totii jucatori, iar Chipciu si compania n-au gasit calea spre gol.

Cea mai mare ocazie i-a apartinut lui Popa, la jumatatea primei reprize, cand a scapat singur cu portarul advers, l-a driblat, dar apoi a trimis peste poarta.

Astfel, Steaua a stat la mana celor de la Otelul, iar galatenii nu i-au dezamagit si au reusit sa se impuna pe terenul celor de la ASA.

Clasamentul final la varf:

1. Steaua - 71 de puncte

2. ASA - 68 de puncte

Steaua merge pentru a treia oara la rand in preliminariile Ligii Campionilor, in timp ce ASA va juca in preliminariile Europa League.

ASA Tg. Mures, invinsa acasa de Otelul in meciul pentru titlu

E cel de-al 26-lea titlu castigat de Steaua in istorie si cel de-al doilea trofeu obtinut de Galca in acest an, dupa Cupa Ligii.

Steaua are posibilitatea sa mai castige un trofeu, duminica urmand a juca in finala Cupei Romaniei cu Universitatea Cluj.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre CSMS Iasi si Steaua, din ultima etapa a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

INFO: Otelul s-a impus cu 2-1 la Targu Mures (Helder a marcat pe contraatac in minutul 90+4) si Steaua termina campionatul pe primul loc, dupa un final dramatic.

Clasament final:

1. Steaua - 71 puncte

2. ASA Targu Mures - 68 puncte

GOOOL OTELUL! STEAUA E CAMPIOANA!

INFO: Argaseala si Becali asteapta la telefon rezultatul final de la Targu Mures, unde mai e 1 minut de joc.

INFO: Jucatorii Stelei asteapta acum rezultatul final de la Targu Mures...

ASA Tg. Mures - Otelul Galati LIVE

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90+4 - Popa suteaza mult peste poarta.

min.90+2 - Arlauskis e eliminat! Goalkeeperul Stelei, aflat pe banca de rezerve, a protestat vehement si a fost trimis in tribune.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu patru minute.

min.90 - Steaua cere din nou penalti, dar Balaj nu acorda nici de aceasta data. Tot pentru un hent.

min.89 - Stanciu centreaza din banda stanga, mingea il loveste in mana pe un iesean, iar stelistul cere penalti. Balaj lasa insa meciul sa continue.

min.87 - Chipciu trimite pe langa poarta de la marginea careului.

min.86 - Ciucur centreaza periculos in fata portii, dar niciun coechipier nu se afla acolo.

min.83 - Ciucur suteaza pe langa poarta lui Nita.

INFO: Inca 10 minute, iar la aceste scoruri, CSMS Iasi - Steaua 0-0 si ASA Targu Mures - Otelul 1-1, campioana e trupa pregatita de Costel Galca.

min.79 - Stanciu suteaza de la marginea careului, dar Caparco are o noua interventie excelenta.

min.78 - Caparco primeste un cartonas galben, pentru tragere de timp.

min.77 - Caparco scoate de sub bara un sut deviat al lui Iancu. Mare ocazie pentru Steaua.

min.75 - Steaua continua sa atace cu toate liniile, dar nu pune deloc in pericol poarta iesenilor, care se apara cu toata echipa.

min.70 - Ultima schimbare la Steaua: iese Rapa, intra Iancu.

INFO min.68, la ASA - Otelul: GOOOL OTELUL! Tudorie egaleaza scorul la 1, iar Steaua in acest moment trece din nou pe primul loc in clasamentul Ligii 1:

1. Steaua - 71p

2. ASA - 69p

min.68 - Tamas reia gresit dintr-o pozitie buna.

min.63 - Tamas greseste, iar iesenii pleaca pe un contraatac periculos prin Ciucur, blocat insa in extremis de Varela.

min.62 - Popa suteaza de la 20 de metri, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.59 - CSMS Iasi se apara cu toata echipa, iar Steaua nu reuseste sa-si creeze deloc ocazii si insista cu centrari.

min.54 - O noua schimbare facuta de Galca: iese Tosca, intra Latovlevici.

min.52 - Plamada respinge de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Chipciu.

min.47 - Neagu suteaza pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

min.46 - Schimbare la Steaua: intra Rusescu, iese Tucudean.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------

INFO: La pauza, la aceste scoruri, ASA Targu Mures e campioana. Clasamentul in acest moment:

1. ASA Targu Mures - 71p

2. Steaua - 71p

*La egalitate de puncte, meciurile directe fac diferenta. ASA a invins-o pe Steaua si in tur, si in retur, cu 1-0 in ambele partide.

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Popa primeste in careu, intoarce bine un adversar, dar apoi suteaza in blocaj.

min.45+1 - Popa greseste centrarea dintr-o pozitie buna.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Stanciu suteaza in blocaj de la marginea careului.

min.44 - Steaua pare in criza de idei, nu reuseste deloc sa contruiasca. O singura echipa pentru "ros-albastri", si aceea in urma unui contraatac.

INFO min.39, la ASA - Otelul: GOOOL ASA TARGU MURES! Muresan a inscris din penalti in partida dintre ASA si Otelul! In acest moment, targ-muresenii au urcat pe primul loc in clasamentul Ligii 1, cu 71 de puncte. Tot 71 de puncte are si Steaua, dar a pierdut ambele meciuri disputate cu ASA in acest sezon.

min.35 - Joc slab facut de Steaua, care nu reuseste sa isi creeze ocazii. Iesenii se apara excelent.

min.28 - Varela blocheaza in ultimul moment un sut al lui Ciucur.

min.25 - La aceste scoruri, CSMS Iasi - Steaua 0-0 si ASA Tg. Mures - Otelul 0-0, clasamentul la varf in Liga 1 arata astfel:

min.21 - Popa suteaza peste poarta de la marginea careului.

min.16 - Ciuca reia cu capul peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.12 - Popa scapa singur pe contraatac, il dribleaza pe portarul Caparco, dar trimite pe langa poarta goala. Uriasa ocazie pentru Steaua.

INFO: CSMS Iasi ocupa locul 10 in clasamentul Ligii 1, cu 42 de puncte.

min.11 - Rapa intra tare la Tiganasu si vede primul cartonas galben al partidei.

min.10 - Nici macar o faza de poarta n-am avut in aceste prime 10 minute.

INFO: Steaua are nevoie de o victorie pentru a fi sigura de castigarea titlului si nu a depinde de rezultatul meciului de la Targu Mures.

ora 20:05 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:00 - Cele doua echipe au patruns pe teren. Meciul va incepe in cateva minute.

ora 19:00 - Galca surprinde si il lasa pe banca de rezerve pe Raul Rusescu. Langa el se mai afla alti jucatori importanti, precum Papp, Luchin, Latovlevici, Guilherme si Iancu.

INFO: Partida are loc la Iasi si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV.

INFO: Daca invinge, Steaua castiga pentru a treia oara consecutiv titlul. "Ros-albastrii" pot castiga titlul si daca nu inving, insa in acest caz au nevoie ca ASA Targu Mures sa n-o invinga pe Otelul.

INFO: Partida dintre ASA Targu Mures si Otelul are loc de la aceeasi ora si poate fi urmarita de asemenea in direct pe site-ul Ziare.com.

INFO: Inaintea ultimei etape, Steaua are 70 de puncte, in timp ce ASA are 68 de puncte. La egalitate de puncte, targ-muresenii au avantajul meciurilor directe.

INFO: In meciul tur, disputat in luna decembrie a anului trecut, Steaua a invins-o pe CSMS Iasi cu 1-0, dupa un gol marcat in minutul 90+5 de Lukasz Szukala, intre timp plecat la echipa pregatita de Victor Piturca, Al Ittihad (Arabia Saudita).

ECHIPELE:

CSMS IASI: Caparco - Mihalache, Ciuca, Plamada, Tiganasu - Mitic, Enescu - Bosoi, Cretu, Ciucur - Golubovic.

Antrenor: Nicolo Napoli.

STEAUA: Nita - Rapa, Tamas, Varela, Tosca - Breeveld, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Tucudean.

Antrenor: Costel Galca.

Arbitru: Cristi Balaj.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...